W Rosji o raporcie Millera: Mocny i uczciwy

"Niezawisimaja Gazeta": "Samolot Kaczyńskiego nie powinien dostać pozwolenia na lot", Echo Moskwy: "Lotnisko w Smoleńsku było całkowicie nieprzygotowane" - tak rosyjskie media relacjonują wnioski z raportu rządowej komisji ds. zbadania okoliczności tragedii tupolewa w Smoleńsku? Serwis Newsru.com nazwał raport Millera "mocnym i uczciwym".

Pierwsze informacje w rosyjskich mediach z konferencji Jerzego Millera dotyczyły przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu. Agencja prasowa Interfax zacytowała fragment raportu, że przyczyną było "zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg".

Kolejne relacje wspominały już o podejrzeniu błędów strony rosyjskiej. Agencja RIA Nowosti wybiła informację o zastrzeżeniach polskich ekspertów do pracy rosyjskich kontrolerów lotów. "Kontrolerzy przekazywali niewłaściwe decyzje załodze" - podała rosyjska agencja.

Echo Moskwy: lotnisko całkowicie nieprzygotowane

"Raport wskazuje na to, że smoleńskie lotnisko nie było przygotowane na przyjęcie polskiego samolotu" - relacjonuje radio Echo Moskwy. Podaje też, że jedną z przyczyn katastrofy były niskie kwalifikacje załogi. Cytując raport Millera radio wylicza: - "Praca załogi podczas lądowania była chaotyczna, pilotom przeszkadzały osoby postronne, które pojawiły się w kabinie. Poza tym, instrumenty w Tu-154 pokazywały nieprawidłowe dane o wysokości."

Niezawisimaja Gazeta: samolot Kaczyńskiego nie powinien dostać pozwolenia na lot

"Komisja stwierdziła, że Tu-154 nie powinien otrzymać zgody na lot" - pisze "Niezawisimaja Gazeta", przywołując wypowiedzi autorów raportu o tym, że liczba miejsc w samolocie została bez zgody producenta maszyny zwiększona do 92, a pilot nie mówił dobrze po rosyjsku. Dziennik podkreśla też, że dochodzenie wykazało, że kapitan samolotu nie miał wystarczająco dużo doświadczenia w lotach w trudnych warunkach pogodowych.

Newsru.com: raport mocny i uczciwy

Autor obszernej relacji na portalu newsru.com podsumowuje wynik komisji: "Winna i strona polska i rosyjska". Po stronie polskiej podkreśla nieznajomość rosyjskiego przez pilota i błędy załogi samolotu.

"Polska załoga była źle przygotowana do podejścia i popełniła wiele błędów, przede wszystkim nie zareagowała na sygnał maszyny o niebezpiecznie bliskiej odległości do ziemi" - czytamy na rosyjskiej stronie.

Z drugiej strony newsru.com pisze za agencją "Interfax" i ITAR-TASS, że "ujawniono też winę strony rosyjskiej. Konkretnie - dyspozytorzy podali polskim lotnikom nieścisłe informacje o pozycji ich samolotu względem ścieżki schodzenia". Rosyjski portal, powołując się na raport, wylicza błędy obsługi smoleńskiego lotniska:

- Po pierwsze, gdy samolot był sześć kilometrów przed lotniskiem, dyspozytor podał, że jest na dobrym kursie, choć w rzeczywistości był 120 m powyżej i 125 metrów na lewo od ścieżki schodzenia. Polecenie zmiany tego kursu było spóźnione. Po drugie, polskim pilotom nie dostarczono informacji o pogodzie, chociaż systemy pomiaru na smoleńskim lotnisku działały prawidłowo. Po trzecie, "samo lotnisko w zasadzie było nieprzygotowane do bezpiecznego przyjęcia samolotów" - pisze rosyjskie medium, przywołując odpowiednie ustępy raportu Millera mówiące o złym stanie oświetlenia i zalesieniu obszaru przed lotniskiem w strefie lądowania.

"Autorzy raportu potwierdzili, że przyczynami był błąd pilota i niedociągnięcia w organizacji i zabezpieczeniu. Według Polaków winna jest zarówno załoga samolotu, jak i osoby kierujące nimi z lotniska w Smoleńsku" - podsumował Newsru.com.

Raport Millera - cały dokument, tłumaczenia, załączniki>>

 

Raport Millera - cały dokument, tłumaczenia, załączniki>>

DOSTĘP PREMIUM