Sikorski rozpoczął wizytę w Pakistanie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyleciał z jednodniową wizytą do Pakistanu. Szef polskiego MSZ spotka się w Islamabadzie z najważniejszymi pakistańskimi politykami.

Radosław Sikorski spotka się w Islamabadzie z szefową pakistańskiej dyplomacji Hiną Rabbani Khar. 34-letnia minister jest pierwszą kobietą w historii Pakistanu na tym stanowisku. Pełni swój urząd od lutego i jest uważana za jednego z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących pakistańskich polityków.

Szef polskiej dyplomacji spotka się w Islamabadzie także z prezydentem Pakistanu Ali Asifem Zardarim oraz premierem Yousafem Razą Gillianim. Wieczorem Radosław Sikorski będzie także rozmawiał z ambasadorami krajów Unii Europejskiej akredytowanymi w Pakistanie.

Sikorski zabiega o ukaranie zabójców Stańczaka

Jako szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski będzie rozmawiał o kwestiach dwustronnych w tym współpracy gospodarczej, ale także o ewentualnej umowie o pomocy prawnej między oboma krajami. Dokument miałby pomóc w schwytaniu i osądzeniu zabójców polskiego inżyniera Piotra Stańczaka, zamordowanego w Pakistanie w 2009 roku.

Sikorski przyjechał do Islamabadu także w zastępstwie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W związku z polskim przewodnictwem w Unii Ashton umówiła się z Sikorskim na podział obowiązków. Szef polskiej dyplomacji ma w imieniu Unii Europejskiej rozmawiać z władzami w Islamabadzie o poprawie relacji z Zachodem, które znacząco pogorszyły się po zabiciu przez Amerykanów Osamy ben Ladena. Jednym z tematów rozmów ma być przyszły 5-letni plan pomocy Unii dla Pakistanu.

Prezentacja raportu komisji Millera [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM