18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Ofiara ataku szympansa ma nową twarz. Udany przeszczep [ZDJĘCIA]

Ujawniono zdjęcia z udanej operacji całkowitej transplantacji twarzy u Charly Nash. Dwa lata temu została okaleczona przez szympansa. To pierwszy przypadek transplantacji całej twarzy u kobiety.

W kwietniu 2009 roku 70-letnia Sandra Herold poprosiła swoją znajomą, 55-letnią Charlę Nash, by pilnie przyjechała do jej domu. Kobieta chciała, by przyjaciółka pomogła jej złapać szympansa o imieniu Travis, który zabrał jej klucze, otworzył drzwi i uciekł z domu swojej właścicielki.

Kiedy Nash przybyła na miejsce, rozwścieczone zwierze rzuciło się na nią i przewróciło na ziemię. Ważąca ok. 100 kg małpa okaleczyła kobietę.

Opiekunka Travisa rzuciła się na pomoc przyjaciółce. Dźgnęła szympansa kilka razy nożem kuchennym. Atak zatrzymał dopiero wezwany na miejsce partol policyjny. Funkcjonariusze zastrzelili agresywnego szympansa.

Udana operacja przeszczepu twarzy

Na skutek pogryzienia przez szympansa Nash straciła nos, usta, powieki oraz wzrok i obie ręce. Lekarze operowali ją trzy doby.

W maju 2011 roku przeprowadzono operacje transplantacji rąk i twarzy. Przeszczepione ręce zostały niestety odrzucone przez organizm. Zdjęcia szpital ujawnił dopiero dziś.

W specjalnym oświadczeniu Nash napisała: "Czekam teraz, bym mogła znowu czuć zapachy, jeść normalnie, mówić wyraźnie i całować bliskich". - Zaczynam czuć szczękę i policzki, mogę się uśmiechać. Cały czas czuje się osłabiona, ale z każdym dniem jestem coraz silniejsza - mówi Nash amerykańskiej telewizji MSNBC.

- Cieszymy się widząc taki progres. To uczucie, którego od dwóch lat nie zaznaliśmy - opowiada córka Charly Brianna. - Jej mowa staje się coraz wyraźniejsza. Może już sama wstać i samodzielnie jeść - dodaje.

Mężczyzna po całkowitym przeszczepie twarzy. Pierwsze zdjęcia >>

DOSTĘP PREMIUM