Podejrzany ws. "bomby na szyję" aresztowany w Stanach

Australijczyk, który zaatakował nastolatkę i umieścił jej na szyi atrapę ładunku wybuchowego został aresztowany w Stanach Zjednoczonych - poinformowało FBI. Usunięcie pseudo-bomby z szyi przerażonej dziewczyny zajęło oddziałom specjalnym 10 godzin - napisało BBC.

50-letni Paul "Doug" Peters został aresztowany w Kentucky w czasie wspólnej operacji australijskiej policji i FBI - poinformowało BBC. Federalne Biuro Śledcze ujawniło, że Peters został namierzony w poniedziałek w domu swojej byłej żony w La Grange, w północno-wschodnim Louisville. Władze Australii już zapowiedziały, że wystąpią o ekstradycję podejrzanego. - Powinna nastąpić w ciągu dwóch miesięcy - zapowiedziała agentka FBI Elizabeth Fries.

Osiemnastolatka, Madeleine Pulver, była sama w domu w Sydney, gdy niespodziewanie została zaatakowana. Mężczyzna w kominiarce włamał się do środka i umieścił na szyi dziewczyny urządzenie, które wyglądało jak ładunek wybuchowy - napisało BBC na początku miesiąca. Przestępca zostawił jeszcze krótki list, w którym groził, że zdetonuje ładunek. Saperom rozbrojenie bomby-atrapy zajęło 10 godzin i wymagało specjalistycznego sprzętu. Ocenili, że była to bardzo dobrze zrobiona podróbka. Gdy w końcu udało się uwolnić dziewczynę, została przewieziona do szpitala.

- Ogromnie nam ulżyło, że ten mężczyzna nie jest już dłużej na wolności - powiedział Bill Pulver, ojciec dziewczyny, gdy dowiedział się o aresztowaniu.

Diabelski wynalazek

- Problem z bombą na szyję polega na tym, że stanowi zagrożenie zarówno fizyczne jak i psychiczne - tłumaczył BBC inżynier ładunków wybuchowych Sidney Alford. - To diabelski wynalazek. Nawet jeżeli, tak jak w tym przypadku, okazuje się atrapą i tak jest przejawem niezwykłej ludzkiej złośliwości. Taka atrapa jest tylko pozornie niegroźna, może trwale zniszczyć komuś psychikę- mówił. Zwracał też uwagę, że strategicznie bomba na szyję jest bardzo wygodna w użyciu. Pozawala na zastraszenie ofiary, bez robienia jej fizycznej krzywdy i ułatwia żądanie okupu.

W maju 2000 roku 52-letnia kobieta z Kolumbii została zamordowana przy użyciu takiej bomby, którą przekleił jej do szyi przestępca. W czasie wybuchu zginął również policjant, który próbował ją usunąć. W Pensylwanii w 2003 roku tajemniczy dostawca pizzy, Brian Wells, został zabity, gdy zaraz po obrabowaniu banku, wybuchała bomba, którą sam przyczepił sobie do szyi.

Berlin z murem i bez [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM