"Uwolnić Liu Xiaobo!" - protest podczas wizyty chińskiego wicepremiera w Hongkongu [ZDJĘCIA]

Chiński wicepremier przyjechał dziś do Hongkongu z trzydniową wizytą. Przed hotelem, w którym się zatrzymał zgromadziło się kilkadziesiąt osób domagających się uwolnienia więzionych dysydentów.

56-letni wicepremier Li Keqiang jest typowany na następcę obecnego premiera ChRL Wen Jiaobo. Li obecnie jest odpowiedzialny za chińską administrację.

Trzydniowa wizyta Li w Hongkongu ma złagodzić napięte ostatnio stosunki pomiędzy Chinami a władzami miasta. Nieoficjalnie wiadomo też, że wicepremier chce wzmocnić swoją pozycję przed końcem kadencji Jiaobo w 2013 roku.

Przed hotelem, w którym zatrzymał się Li zgromadziło się kilkudziesięciu aktywistów, domagających się uwolnienia noblisty Liu Xiaobo i innych dysydentów. Demonstranci chcą także przyspieszenia politycznych reform w Hongkongu, m.in. przeprowadzenia bezpośrednich wyborów przewodniczącego administracji regionu. Wielu domaga się informacji na temat ostatniego zderzenia superszybkich pociągów, w którym zginęło ok. 40 osób.

Hongkong cały czas zachowuje własny system prawny i polityczny w ramach zasady "jedno państwo, dwa systemy". Mieszkańcy regionu cieszą się swobodami obywatelskimi, jakie nie przysługują w innych częściach Chin.

Berlin z murem i bez [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM