USA: Koncerny tytoniowe pozywają rząd. Za zwłoki na paczkach

Zwłoki na stole sekcyjnym, zniszczone chorobą płuca. Takie zdjęcia mają od jesieni przyszłego roku znajdować się na paczkach papierosów w Stanach Zjednoczonych. ?To pogwałcenie wolności słowa? - oświadczyły największe koncerny tytoniowe i pozwały rząd do sądu.

Cztery z pięciu największych koncernów tytoniowych w Stanach przygotowały pozew przeciw rządowi USA - podała agencja AP. Powodem jest projekt ostrzeżeń, które producenci papierosów będą musieli zamieszczać na opakowaniach od jesieni 2012 r.

Nowe ostrzeżenia nie będą suchymi informacjami o szkodliwości palenia - na paczkach mają znaleźć się drastyczne zdjęcia obrazujące skutki nałogu, m.in. zniszczone dymem płuca i zaszyte ciało na stole sekcyjnym.

Koncerny: rząd gra na emocjach

Pozew koncernów trafił do sądu federalnego w Waszyngtonie wczoraj. Przedstawiciele firm tytoniowych uważają, że nowe przepisy nie tylko obciążą producentów finansowo, ale też ograniczają wolność słowa. W pozwie czytamy: ''Nigdy wcześniej w historii Stanów Zjednoczonych producenci legalnego towaru nie byli zmuszeni do używania własnych opakowań i reklam jako nośnika emocjonalnej wiadomości od rządu, zachęcającej dorosłych konsumentów do unikania ich produktu.''

Fotografie oszukują palaczy?

Koncerny wytknęły też, że zdjęcia służą zmanipulowaniu odbiorców. Rzekome ''zwłoki'' z ostrzeżeń to w rzeczywistości ucharakteryzowane ciało aktora. Ich zdaniem ilustracja, na której zdrowe płuca zostały zestawione z chorymi wprowadza w błąd - ''zdrowy'' organ został wcześniej odkażony, co spotęgowało kontrast.

FDA milczy w sprawie pozwu

Przedstawiciele Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która zaaprobowała projekty ostrzeżeń na razie nie wypowiedzieli się na temat pozwu. Agencja oświadczyła, że nie ma zamiaru komentować nierozstrzygniętej sprawy sądowej.

TOK FM PREMIUM