USA: nadciąga huragan Irena. Mieszkańcy uciekają z wybrzeża

Pierwszy od kilku lat potężny huragan Irena zbliża się do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Na jego trasie może znaleźć się 60 milionów Amerykanów. Według prognoz uderzenie nastąpi jutro.

Irena jest w tej chwili huraganem trzeciej kategorii. Towarzyszy jej wiatr o prędkości 185 kilometrów na godzinę.

Pierwsze zetknięcie z amerykańskim lądem nastąpi jutro w Karolinie Północnej. Z położonych na wybrzeżu tego stanu miejscowości ewakuowali się niemal wszyscy turyści oraz dziesiątki tysięcy mieszkańców.

Wszystko wskazuje na to, że Irena przejdzie niedaleko Norfolk w Wirginii, gdzie mieszka około miliona osób. Gubernator Wirginii ogłosił stan wyjątkowy co daje możliwość lokalnym władzom wydania, mieszkańcom nakazu opuszczenia swoich domów. Podobne deklaracje ogłosili gubernatorzy Maryland, Delaware, New Jersey i Nowy Jork.

Amerykańskie władze najbardziej obawiają się uderzenia Ireny w miasto Nowy Jork, które może zostać sparaliżowane, jeśli fala powodziowa dostanie się do systemu metra lub zaleje lotniska. Inne zagrożenie to zerwanie przez wiatr linii energetycznych co może poważ nie utrudnić życie tej 8-milionowej aglomeracji.

Zaginął Filip Dymkowski ps. "Batman". Pomóż go odnaleźć [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM