Opuszczony szpital w Trypolisie. W środku setki ciał

Setki ciał znaleziono w szpitalu w dzielnicy Abu Salim na przedmieściach Trypolisu, gdzie w ostatnich dniach dochodziło do krwawych walk pomiędzy rebeliantami a żołnierzami Kadaffiego. Są to najpewniej pacjenci szpitala, którzy zmarli pozostawieni bez opieki lekarskiej. 17 ocalonych wywieźli wczoraj pracownicy Czerwonego Krzyża.

Powstańcy przejęli kontrolę nad większą częścią Trypolisu już w środę. Szpital mieści się jednak w prorządowej dzielnicy Abu Salim, gdzie umiejscowili się snajperzy lojalni Kadaffiemu. Ponieważ dzielnicę kontrolowali strzelcy libijskiego dyktatora, trudno było się stamtąd wydostać lub tam dostać. Przez trzy dni w okolicach szpitala dochodziło do zaciętych walk pomiędzy rebeliantami a wojskowymi Kadaffiego.

W szpitalu pozostał tylko jeden lekarz i dwie pielęgniarki. Jak tłumaczą, bez elektryczności, tlenu, leków czy zwykłych opatrunków nie byli w stanie nikogo ratować. Jak donosi agencja AFP, ponieważ w szpitalu przestała działać klimatyzacja, kilkunastu ocalonych czekało na ratunek w upale, czując smród rozkładających się ciał.

17 ocalonych pacjentów szpitala Abu Salim przewieziono wczoraj do szpitala w centrum Trypolisu.

ONZ wyśle misję humanitarną?

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała społeczność międzynarodową do natychmiastowej pomocy humanitarnej. ONZ rozważa wysłanie misji humanitarnej do Libii - poinformował o tym sekretarz generalny ONZ. W nocy polskiego czasu Ban Ki Mun przeprowadził konsultacje w sprawie sytuacji w Libii z przedstawicielami Ligi Arabskiej, Unii Afrykańskiej, Unii Europejskiej oraz Organizacji Islamskiej Współpracy.

Po kilku dniach walk powstańców z lojalistami Kadaffiego pogarsza się sytuacja humanitarna w stolicy Libii, Trypolisie. W mieście zaczyna brakować wody i prądu, coraz mniej jest także jedzenia na bazarach. Miejskie szpitale są przepełnione, a wciąż przywozi się do nich kolejnych rannych w trwających cały czas starciach.

Libia: rebelianci szturmują Trypolis[ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM