Bezrobotni Portugalczycy szturmują dawne kolonie

Młodzi wykształceni Portugalczycy, którzy mają już dość szukania pracy w kraju, masowo wyjeżdżają do byłych portugalskich kolonii. Główne cele to: Brazylia, Angola i Mozambik. Nie tylko łatwiej tam im znaleźć pracę, ale też mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki. To historyczne odwrócenie kierunku migracji - pisze BBC.

W 2006 roku Angola wydała obywatelom Portugalii zaledwie 156 wiz, w 2010 już prawie 24 tys. W Brazylii w latach 2009-2010 w konsulacie Portugalii zarejestrowano aż 60 tys. nowych imigrantów.

Jeszcze 50 lat temu młodzi Portugalczycy szukali lepszych zarobków w bogatszych częściach Europy, teraz ruszają na podbój rozwijających się byłych koloni: Brazylii, Angoli i Mozambiku. To historyczne odwrócenie kierunki migracji, do tej pory to mieszkańcy krajów Ameryki Południowej i Afryki zalewali Portugalię.

100 tys. młodych bezrobotnych

- To największa fala emigracyjna od lat 60 - powiedziała BBC Filipa Pinho z nowo powołanej rządowej agencji ds. obserwowania ruchów migracyjnych. Jak tłumaczy, Portugalczycy od dawna emigrują za pracą. Wcześniej byli to głównie pracownicy fizyczni i mieszkańcy małych miasteczek pozbawieni perspektyw. Teraz wyjeżdżają młodzi ludzie z dyplomami wyższych uczelni. W Portugalii jest w tej chwili prawie 100 tys. bezrobotnych młodych ludzi, co czwarty Portugalczyk poniżej 25 roku życia nie może znaleźć pracy.

- Większość przyjeżdżających ma dyplomy wyższych uczelni, wielu próbowało robić w kraju kariery naukowe - mówi BBC Antonio Bagal, wpływowy przedsiębiorca z Lizbony, który wyemigrował do Angoli, a teraz zatrudnia w swoich firmach imigrantów z Portugalii.

W Angoli inżynier zarabia cztery razy więcej niż w Portugalii

- Oprócz liczby imigrantów zmieniło się też to, że wielu z przyjeżdżających nie planuje powrotu do kraju. Coraz więcej młodych ludzi przyjeżdża na stałe. W tej chwili Angola bardzo szybko się rozwija, więc potrzebuje ludzi, którzy będą gotowi tworzyć infrastrukturę - tłumaczy.- Inżynier w Portugalii zarabia średnio 900 euro miesięcznie, w Angoli może liczyć na cztery razy wyższe zarobki - mówi Bagal.

Również Brazylia, przeżywająca boom budowlany, przyciąga inżynierów i architektów. W ciągu najbliższych kilku lat Brazylia będzie gospodarzem dwóch bardzo ważnych imprez sportowych: Mudialu w 2014 roku i Olimpiadz w 2016, potrzebuje więc specjalistów z bardzo wielu branż.

W ostatnich latach coraz więcej Portugalczyków wyjeżdża też do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Jednak byłe kolonie są znacznie atrakcyjniejsze dla emigrantów z Portugalii. Nie tylko kraje te rozwijają się w zawrotnym tempie, ale przede wszystkim imigranci z Portugalii mogą porozumiewać się tam w ojczystym języku - pisze BBC.

Notting Hill: największy karnawał w Europie [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM