Wielka Brytania: Doradca rządu proponuje referendum ws. eutanazji

- Nieuleczalnie chorzy powinni mieć prawo do pomocy w odejściu z tego świata - mówi ekspert doradzający brytyjskiemu rządowi w sprawie demencji. I proponuje referendum w tej sprawie - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

Zdaniem Martina Greena prawo pacjentów do wyboru leczenia powinno być rozszerzone o ich decyzję w sprawie tego, czy chcą dalej żyć. Ludzie nieuleczalnie chorzy i cierpiący, którzy nie mają dość siły, by skończyć sami ze sobą, powinni mieć możliwość skorzystania z pomocy lekarzy czy bliskich, jeśli zdecydują się na śmierć.

Opinia Greena to kolejny głos w żywej brytyjskiej debacie o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. I to głos ważny, bo Green uchodzi za jednego z najwybitniejszych na Wyspach ekspertów od problemów starości. Stoi także na czele English Community Care Association, organizacji reprezentującej liczne domy opieki dla osób starszych, które są ostatnią przystanią dla wielu nieuleczalnie chorych.

Zdaniem Greena brytyjskie elity polityczne powinny rozważyć przeprowadzenie referendum w sprawie wspomaganego samobójstwa albo zezwolić posłom na tzw. wolne głosowanie w Izbie Gmin nad ustawą regulującą tę kwestię. Uwolnieni od dyscypliny partyjnej posłowie mogliby przyjąć prawo, które choć kontrowersyjne, cieszy się przychylnością sporej części opinii publicznej.

Cały tekst w dzisiejszej ''Gazecie Wyborczej''

TOK FM PREMIUM