Zerwano negocjacje powstańców z wojskami Kaddafiego

Negocjacje między libijskimi powstańcami, a siłami wiernymi Muammarowi Kaddafiemu w mieście Bani Walid zostały zerwane - poinformowali o tym przedstawiciele przejściowego rządu powstańców.

Bani Walid to jeden z ostatnich bastionów lojalistów. Siły powstańcze otoczyły miasto z trzech stron i rozpoczęły negocjacje z oddziałami Kaddafiego o poddaniu miasta. Rozmowy zostały przerwane, ale wcześniej powstańcy dali czas do soboty na ostateczną decyzję o poddaniu miasta.

Nie jest wykluczone, że to właśnie w Bani Walid może ukrywać się obalony pułkownik Kaddafi. Przedstawiciele powstańców twierdzą, że wiedzą, gdzie jest teraz Kaddafi, ale nie chcą dzielić się swoją wiedzą z dziennikarzami.

Jeden z powstańczych negocjatorów w Bani Walid Abdullah Kenshil powiedział BBC, że w mieście nie ma natomiast syna pułkownika, Saifa al-Islama. - Według moich stuprocentowych źródeł, opuścił miasto. Wiemy, że pojechał na południe, choć nie wiemy dokładnie dokąd - powiedział Abdullah Kenshil.

Rozmowy o poddaniu miasta toczą się także w rodzinnym mieście Muammara Kaddafiego, Syrcie. Powstańczy rząd poinformował, że jeden z synów Kaddafiego Chamis został zabity w walkach w rejonie Trypolisu. Wcześniej kilkakrotnie informowano już o śmierci Chamisa Kaddafiego, ale doniesień tych nie można było zweryfikować.

Libia: siły powstańcze ustaliły miejsce pobytu Kaddafiego >>

DOSTĘP PREMIUM