List gończy za Kaddafim. "Aresztowanie kwestią czasu"

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze poprosił Interpol o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania Muammara Kaddafiego. List gończy, oznaczony jako "red notice?, to najwyższy z sześciu tej kategorii dokument.

Oznacza poszukiwanie oskarżonego w celu jego tymczasowego aresztowania i przekazania do sądu międzynarodowego. Jest wydawany na podstawie istniejącego już nakazu aresztowania lub orzeczenia sądu. - Aresztowanie Kaddafiego jest kwestią czasu - powiedział prokurator Luis Moreno-Ocampo, cytowany w informacji prasowej, umieszczonej na stronie trybunału.

Oprócz Kaddafiego prokurator poprosił również o aresztowanie jego syna Saifa Al-Islama i Abdullaha Al-Senusiego, szefa libijskiego wywiadu. Prokurator powiedział, że trybunał kontynuuje bezstronne śledztwo w Libii. - Są to przestępstwa, które nie będą ignorowane przez społeczność międzynarodową - powiedział prokurator. Były dyktator Libii jest oskarżony o popełnienie zbrodni przeciw ludzkości, w tym o morderstwa i prześladowanie cywilów.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jest stałym, niezależnym sądem, który bada i ściga osoby oskarżone o najpoważniejsze przestępstwa, w tym o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

Oni zginęli w katastrofie - hokeiści Lokomotiwu Jarosław [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM