Ofiary księży-pedofilów skarżą papieża do Trybunału w Hadze

Grupa reprezentująca ofiary pedofilii złożyła w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze skargę przeciwko papieżowi Benedyktowi XVI i trzem najwyższym duchownym Watykanu. Uważają, że ukrywając i tolerując molestowanie dzieci, popełnili oni zbrodnie przeciw ludzkości.

Największa organizacja zrzeszająca ofiary księży pedofilów Survivors Network of those Abused by Priests i organizacja stojąca na straży przestrzegania praw człowieka Center for Constitutional Rights złożyły w Hadze skargę przeciwko najwyższym duchownym watykańskim. Oskarżają ich o systematyczne tolerowanie i ukrywanie zakrojonych na szeroką skalę gwałtów i molestowania dzieci.

Grupa zwróciła się do Trybunału o postawienie przed sądem papieża Benedykta XVI, kard. Tarcisio Bertone - sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano - dziekana kolegium kardynalskiego i kard. Williama Levadza - prefekta Kongregacji ds. Nauki i Wiary, którą to biskupi powinni informować o sprawach dotyczących molestowania przez księży. Kluczową kwestią jest, czy Trybunał przyjmie tę kwalifikację prawną i uzna, że działania władz watykańskich spełniają kryteria definiujące zbrodnie przeciw ludzkości.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze powstał w lipcu 2001 roku i rozpatruje oskarżenia pojedynczych osób o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwa. Został powołany na mocy Statusu Rzymskiego, którego nie ratyfikowały m.in. Stany Zjednoczone i Watykan.

Leila Lopes z Angoli wybrana nową Miss Universe [ZDJĘCIA] >>>

TOK FM PREMIUM