USA: wstrzymano egzekucję zabójcy. "Boskie miłosierdzie zwycięża nad surowością"

Amerykański Sąd Najwyższy wstrzymał egzekucję podwójnego zabójcy. Prawnicy skazanego na karę śmierci mężczyzny twierdzą, że podczas procesu dużą rolę odegrały uprzedzenia rasowe.

Czarnoskóry Duane Buck został zakazany na śmierć w stanie Teksas za zabójstwo w 1995 roku swojej byłej narzeczonej oraz przebywającego w jej domu mężczyzny. Prawnicy 48-letniego Bucka nie kwestionowali faktu, że dopuścił się on zarzucanych mu czynów. Złożyli jednak apelację wobec tej części procesu, w której sędzia decyduje o wysokości kary. Chodziło o zeznanie psychologa, który powiedział, że "czarni mężczyźni stanowią większe zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego".

Amerykański Sąd Najwyższy wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania wyroku do czasu rozpatrzenia apelacji. Decyzja zapadła na 2 godziny przed egzekucją. Jak poinformował rzecznik służby więziennej Teksasu Jason Clark, skazany modlił się wtedy w swojej celi. - Chwała Bogu. Boskie miłosierdzie zwycięża nad surowością - miał powiedzieć Duane Buck.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM