Wlk. Brytania: Polacy chcą mieć prawo mówić w pracy po polsku

Polacy zatrudnieni w magazynach należących do sieci księgarni Waterstone's w Burton upon Trent walczą o zniesienie zakazu używania języka polskiego w czasie pracy. Taki wymógł postawił im pracodawca.

Przedsiębiorstwo logistyczne Unipart, dystrybuujące książki dla Waterstone's, zobowiązało swoich pracowników do używania w godzinach pracy wyłącznie języka angielskiego. Pomysł nie spodobał się zatrudnionym przez firmę Polakom i Łotyszom.

Polacy i Łotysze wezwali na pomoc związki zawodowe

Polscy emigranci stanowią prawie 50 proc. ze 120 osób zatrudnionych przez firmę przy pakowaniu produktów przeznaczonych do wysyłki. Jak tłumaczył pracodawca, zakaz miał poprawić relacje między załogą. Na używanie innych języków zezwalał jedynie podczas przerw.

Zatrudnieni przez Unipart Polacy i Łotysze uznali taką decyzję za dyskryminującą i skierowali w tej sprawie petycję do zarządu. Ich wniosek poparł związek zawodowy Unite.

"Unipart musi się wiele nauczyć o szacunku"

- To śmieszne zatrudniać w większości obcokrajowców i wymagać od nich, żeby rozmawiali między sobą po angielsku - komentuje Rick Coyle, lokalny działacz Unite. - Unipart musi się jeszcze wiele nauczyć o szacunku - dodaje.

Według brytyjskiej prasy, Polacy mieli w swojej petycji powołać się m.in. na Europejską Konwencję Praw Człowieka i zarzucić pracodawcy jej łamanie. Według Coyla dziennikarze podając taką informację dopuścili się "nadinterpretacji faktów."

"Lepsze środowisko pracy"

Mimo protestu Unipart utrzymuje swoją decyzję w mocy. - Aby zapewnić lepszą i klarowną komunikację między pracownikami i przestrzeganie zasad BHP, ważne jest, aby pracownicy posługiwali się ogólnie przyjętym językiem - wyjaśnia rzecznik przedsiębiorstwa na łamach brytyjskiego dziennika Metro.

-Wymagamy, aby w czasie pracy był to język angielski - dodaje. I kończy: - Używanie jednego języka tworzy lepsze środowisko pracy.

Wybory 2011 [NA ŻYWO]. Polecamy nasze infografiki. O każdej partii >>

DOSTĘP PREMIUM