Gdzie spadnie satelita? Symulacja i amatorskie nagranie [FOTO] [WIDEO]

Do Ziemi zbliża się ważący 6 ton stary amerykański satelita badawczy. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego, ale wciąż nie wiadomo, gdzie dokładnie nastąpi upadek. Tymczasem astronom-amator nagrał spadającego satelitę.
 

Błyszczący kawał bezużytecznego już żelastwa wiruje, spadając w kierunku Ziemi . Sześciotonowa konstrukcja UARS (skrót od Upper Atmosphere Research Sattelite) wypadła z orbity. Ma uderzyć w naszą planetę w okolicach 24 września. Kilka dni temu 20-letniego satelitę nagrał inżynier z Paryża, Thierry Legault. Używając specjalnie zaprojektowanej kamery nagrał wirujący kawał żelastwa, widoczny w obiektywie wycelowanego nań 14-calowego teleskopu - pisze BBC .

NASA: Zagrożenie dla ludzi niewielkie, ale nie wiemy, gdzie spadnie

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewnia, że zagrożenia dla życia ludzkiego w związku z nieznanym miejscem upadku kosmicznego złomu wynosi 1 do 3200. To wyższe prawdopodobieństwo niż 1 do 10 000 - granica, którą chce osiągnąć NASA. Agencja podkreśla jednak, że nikt nigdy nie został ranny od upadku na ziemię kosmicznych śmieci.

- Zamieszkane obszary to drobna część powierzchni Ziemi. Wierzymy, że ryzyko jest ograniczone - mówi BBC Mark Matney, naukowiec z zarządzanego przez NASA Programu Szczątków Orbitalnych.

 

UARS może spaść w każdym miejscu obszaru ograniczonego 57 stopniem szerokości geograficznej północnej i 57 stopniem szerokości geograficznej południowej. NASA podkreśla, że większość satelity spłonie w atmosferze. Naukowcy podkreślają jednak, że 26 części maszyny może dolecieć do Ziemi. Chmura szczątków może mieć zasięg 400-500 km. Dokładne miejsce upadku szczątków NASA będzie w stanie wyznaczyć dopiero wówczas, gdy będą one o 2 godziny od ziemskiej atmosfery - pisze BBC .

Spadały już większe pojazdy i nic się nie stało...

Jak pisze Associated Press, wyniesiony na orbitę w 1991 r. przez prom kosmiczny "Discovery" satelita będzie największym od 32 lat pojazdem NASA, który spadnie w sposób niekontrolowany. Jednak, jak przypomina BBC, stacja orbitalna Skylab, która spadła na Ziemię w 1979 r., była cięższa od niego 15 razy.

Według cytowanych przez BBC ekspertów do wcześniejszego upadku badającego ziemską atmosferę (m.in. warstwę ozonową) satelity przyczyniły się...właśnie zmiany w atmosferze, związane z promieniowaniem ultrafioletowym i wzrostem temperatury.

Klejnowska, Ługowska, Żuraw... Zobacz wszystkie ''aniołki'' prezesa PiS>>

DOSTĘP PREMIUM