MSZ Niemiec: Słowa Kaczyńskiego nie reprezentują opinii większości Polaków

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Berlin chce ponownie podporządkować sobie Polskę, nie reprezentują opinii większości Polaków, powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

W ocenie szefa niemieckiej dyplomacji, opinia prezesa PiS jest odosobniona. - Nie mam wątpliwości, że ogromna większość Polaków ceni sobie przyjaźń z Niemcami- powiedział Westerwelle podczas spotkania z reporterami, odnosząc się do fragmentów książki prezesa Prawa i Sprawiedliwości "Polska naszych marzeń".

Szef niemieckiego MSZ zaznaczył, że nie chce w żaden sposób angażować się w debatę na polskiej scenie politycznej przed wyborami. Dodał, że ma ogromne zaufanie do Polaków i do polsko-niemieckiej przyjaźni. W jego ocenie, są to stabilne i dojrzałe relacje z korzyścią nie tylko dla naszych dwóch narodów, ale dla całej Europy.

W swojej książce "Polska naszych marzeń" Jarosław Kaczyński napisał, że kanclerstwo Angeli Merkel nie było wynikiem czystego zbiegu okoliczności a celem niemieckiej kanclerz było podporządkowanie sobie Polski.

Reakcja niemieckich mediów na słowa prezesa PiS

Słowa Kaczyńskiego wywołały żywą reakcję mediów niemieckich. O sprawie napisano między innymi w gazetach "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Bild" i "Der Tagesspiegel". W artykule pod tytułem "Zła kanclerz" dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że kiedy Jarosław Kaczyński chce wygrać wybory, chętnie wykorzystuje do tego Niemcy. Tak było w 2005 roku, kiedy pojawił się temat dziadka z Wehrmachtu. Teraz - jak czytamy w "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - prezesowi PiS ma pomóc temat Stasi, które rzekomo stoi za kanclerz Angelą Merkel. Dziennikarz gazety zastrzega jednak, że lider PiS-u nigdy bezpośrednio o Stasi nie wspominał.

O Jarosławie Kaczyńskim czytamy dziś także w największej niemieckiej gazecie - bulwarówce"Bild". W krótkiej wzmiance na pierwszej stronie "Bild" określa zarzuty Kaczyńskiego pod adresem Niemiec jako idiotyzm.

Wybory 2011 [NA ŻYWO]. Temat dnia: prawica vs lewica vs centrum >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM