"Ślub z gojem to jak wypełnienie woli nazistów" - mówi rabin Lau

Trzecia Rzesza chciała nie tylko zniszczyć Żydów, ale także judaizm. Odchodzenie od religii jest więc działaniem na jej rzecz - powiedział rabin Israel Meir Lau w Tel Awiwie do uczniów, którzy wrócili z Polski. O incydencie pisze dziennik "Rzeczpospolita".

- Jeżeli Żyd lub Żydówka wchodzi w związek małżeński z gojem, to wypełnia politykę nazistów - powiedział rabin Lau na spotkaniu z młodzieżą. Dodał, że "mieszane małżeństwa są niedopuszczalne, bo prowadzą do asymilacji". - Trzecia Rzesza chciała nie tylko zniszczyć Żydów, ale także judaizm. Odchodzenie od religii jest więc działaniem na jej rzecz - powiedział rabin w liceum Ohel Szem w Ramat Gan.

Słowa rabin natychmiast wywołały ostrą dyskusję wśród ok. 400 uczestników spotkania, a następnie burzę medialną po tym jak zacytował je izraelski dziennik "Jedijot Achronot".

"Liczba Żydów w większości krajów się zmniejsza"

W odpowiedzi biuro rabina wydało oświadczenie w którym tłumaczy, że: "nie jest tajemnicą, że liczba Żydów w większości krajów świata się zmniejsza, m. in. poprzez małżeństwa mieszane i asymilację. Ten smutny fenomen służy wrogom Izraela. Rabinowi jest przykro, że ludzie, którzy nie słuchali dokładnie tego, co mówił, zareagowali tak ostro".

Rabin Israel Meir Lau urodził się w Piotrkowie Trybunalskim, jako syn ostatniego rabina tego miasta. Jego ojciec i brat zginęli obozie zagłady w Treblince. W 1945 roku przyjechał do Palestyny. Przez dziesięć lat był rabinem Izraela, a następnie rabinem Tel Awiwu. Jest również szefem instytutu Yad Vashem. Jego poglądy uważne były dotąd za umiarkowane, tym większe zdziwienie i oburzenie wywołała jego wypowiedź.

Szczuka: Można pokazywać Hitlera i szczątki, a książek już nie [WIDEO] >>

DOSTĘP PREMIUM