Rosjanie świętują rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla [ZDJĘCIA]

Dziś w Rosji obchodzony jest Dzień Jedności Narodowej. Święto upamiętnia wyzwolenie Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku. Na pamiątkę zjednoczenia się Rosjan przeciwko polskim i szwedzkim najeźdźcom prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin złożą kwiaty w Niżnym Nowogrodzie, obok pomnika starosty ziemskiego Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego.

Wojska hetmana Stanisława Żółkiewskiego zajęły Moskwę w 1610 roku. Rok później w Niżnym Nowogrodzie wybuchło powstanie narodowe, na czele którego stanęli Minin i Pożarski. Oblegana przez wiele miesięcy polska załoga z braku aprowizacji musiała opuścić Kreml.

Zobacz zdjęcia demonstracji z okazji Dnia Jedności Narodowej >>>

Rosyjscy komentatorzy zauważają, że dziś prezydent Miedwiediew i premiera Putin jak 400 lat temu Minin i Pożarski wzywają Rosjan do jedności. Dzień Jedności Narodowej ustanowił w 2004 roku ówczesny prezydent Władimir Putin jako alternatywę dla obchodzonej 7 listopada rocznicy wybuchu Wielkiej Rewolucji Październikowej. Rok później po raz pierwszy w państwowym kalendarzu 4 listopada zapisano na czerwono.

Od początku dzień ten upodobali sobie rosyjscy nacjonaliści. Także dziś przejdą oni ulicami Moskwy w tradycyjnym "Ruskim marszu".

Drużyna kapitana Wrony - bohaterowie z boeinga [ZDJĘCIA] >>>

TOK FM PREMIUM