Lekarze uciekają z Litwy. Minister: Nasz system ochrony zdrowia jest zagrożony

Władze Litwy są zaniepokojone emigracją lekarzy. Minister Zdrowia Rajmondas Szukys oświadczył, że wzrost emigracji personelu medycznego stwarza już zagrożenie dla narodowego systemu ochrony zdrowia. Szacuje się, że ogółem wyjechało z Litwy przeszło 4 proc. lekarzy i tyle samo pielęgniarek.

Minister Szukys zlecił opracowanie programu, który stworzyłby takie mechanizmy, by pracownikom służby zdrowia nie opłacało im się wyjeżdżać z kraju "za chlebem".

Pierwszą falę emigracji medyków z Litwy zarejestrowano w 2004 rok, tuż po wstąpieniu Litwy do Unii Europejskiej. Druga fala masowych wyjazdów nastąpiła po otwarciu rynków pracy przez Austrię i Niemcy.

W ubiegłym roku z Litwy wyjechało prawie 85 tys. ludzi, czyli prawie 4 razy więcej niż w roku 2009. Najwięcej emigrantów - 49 proc. - wyjechało do Wielkiej Brytanii. 16 proc. do Irlandii, 5 proc. do Niemiec.

Podstawowym powodem emigracji jest różnica wynagrodzeń, które są na Litwie prawie czterokrotnie niższe niż w tak zwanych starych krajach Unii.

Drużyna kapitana Wrony - bohaterowie z boeinga [ZDJĘCIA] >>>

TOK FM PREMIUM