Afganistan: Matka i córka wyciągnięte o świcie z domu i zabite za "cudzołóstwo"

Oskarżone o "niemoralne prowadzenie się" i "cudzołóstwo" dwie kobiety zostały zastrzelone na podwórku przed własnym domem we wschodnim Afganistanie. BBC podaje za miejscowymi władzami, że kobiety zostały najpierw ukamienowane.

Do ataku doszło zaledwie 300m od biura władz miejskich, biura szefa policji i budynku wspieranego przez Zachód Zespołu Odbudowy.

Według BBC władze oraz sąsiedzi, którzy byli świadkami wydarzenia, informują, że dwóch uzbrojonych mężczyzn wpadło o świcie do domu wdowy i jej córki i wyciągnęło jej na podwórko, gdzie następnie zastrzelili kobiety.

Władze lokalne podają, że to Talibowie przeprowadzili atak na kobiety, które zostały oskarżone o "niemoralne prowadzenie się" i "cudzołóstwo". BBC podaje, że przed zastrzeleniem kobiety zostały ukamienowane. Policja poinformowała, że aresztowano już dwóch mężczyzn, którzy dokonali ataku.

- Sąsiedzi, który widzieli co się działo, nie pomogli kobietom. Nikt też nie zawiadomił władz na czas - poinformował przedstawiciel władz miejskich. Dodał też, że w ostatnim czasie religijni przywódcy nakłaniali mieszkańców miasta do donoszenia o osobach, które mogły być "zaangażowane w cudzołóstwo".

Ghazni jest na liście obszarów, które w drugiej transzy mają zostać przekazane przez NATO władzom afgańskim, ale krytycy oceniają, że będzie im trudno zachować spokój w mieście.

Dziesięć lat od czasu amerykańskiej inwazji na Afganistan wiele kobiet wciąż jest ofiarami przemocy, szczególnie w rejonach, które pozostają pod wpływem skrajnych islamistów.

DOSTĘP PREMIUM