Porwano ich pół roku temu, dziś odzyskali wolność. Za okup?

Trójka Francuzów, porwanych blisko pół roku temu w Jemenie, odzyskała wolność - poinformował Pałac Elizejski. Nie podano na razie okoliczności ich uwolnienia.

W komunikacie napisano jedynie, że prezydent Nicolas Sarkozy serdecznie dziękuje za pomoc sułtanowi Omanu. Francuzi pracujący dla organizacji charytatywnej zaginęli 28 maja w jemeńskiej prowincji Hadramaut. Pod koniec lipca przedstawiciele jednego z jemeńskich plemion poinformowali, że za porwaniem stoi Al-Kaida, która za ich uwolnienie domaga się 12 milionów dolarów. We wrześniu ujawniono zaś nagranie, w którym mężczyzna i dwie kobiety przedstawiają się jako uprowadzeni w maju francuscy pracownicy organizacji charytatywnej.

W Jemenie, jednym z najuboższych krajów arabskich, często dochodzi do porwań zachodnich turystów albo pracowników. Za porwaniami stoją tamtejsze plemiona, które w zamian za uwolnienie zakładników domagają się okupu albo ustępstw ze strony rządu. W ciągu 15 ostatnich lat w Jemenie porwano ponad 200 obywateli krajów zachodnich. Większość odzyskała wolność.

Transparenty, koszulki, plakaty - zobacz, co przynieśli na manifestacje [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM