Siatka informatorów CIA zdemaskowana na Bliskim Wschodzie. USA obawiają się o ich życie

Amerykańskie służby wywiadowcze poniosły poważną porażkę na Bliskim Wschodzie. Jak informuje telewizja ABC, co najmniej kilkunastu informatorów CIA zostało aresztowanych w Iranie i Libanie. Władze USA obawiają się o ich życie.

Według telewizji ABC, dwie zdemaskowane siatki szpiegowskie rozpracowywały irański program nuklearny oraz działalność wspieranego przez wadze w Teheranie Hezbollahu. Obie grupy zostały wykryte niezależnie od siebie w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Kilkunastoosobową siatkę szpiegowską Centralnej Agencji Wywiadowczej w Libanie zdemaskowali podwójni agenci działający na rzecz Hezbollahu.

ABC twierdzi, że powodem wpadki była niefrasobliwość CIA, która nie zmieniała miejsca spotkań ze swoimi agentami. Amerykańscy i izraelscy szpiedzy w Iranie wpadli po tym, jak władze tego kraju zidentyfikowały opracowaną przez CIA metodę przesyłania tajnych informacji przez internet.

Wypowiadający się dla telewizji ABC eksperci mówią, że aresztowania informatorów w Libanie i Iranie są poważnym ciosem dla amerykańskich służb wywiadowczych. Przedstawiciele CIA bronią się przekonując, że działalność szpiegowska zawsze wiązała się z ryzykiem.

Egipt znów w ogniu: Atak policji na plac Tahrir. "Regularna bitwa". >>

DOSTĘP PREMIUM