Francja: sąd skazał trzy kobiety za zakrywanie twarzy

Sąd w Nantes we Francji skazał trzy kobiety za zakrywanie twarzy w miejscach publicznych. Na sali rozpraw obecny był tylko mąż jednej z kobiet.

Sąd nakazał każdej ze skazanych zapłacenie grzywny w wysokości 140 euro uznając, że kobiety nieustannie i uporczywie naruszały przepisy prawa zabraniające zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

Kobiety czekając na dzieci przed szkołą państwową miały na sobie nikab - okrycie głowy pozostawiające wąską szczelinę na oczy. Policja nie wpuściła kobiet do sądu, gdyż także tam stawiły się z zasłoniętymi twarzami i odmówiły ich odsłonięcia. Pozostały na zewnątrz w towarzystwie kilku manifestantów protestujących przeciwko prawu i potępiających świecki charakter państwa francuskiego. Mąż jednej z kobiet na pytanie sądu, czy ma coś do powiedzenia, odparł, że czeka na wyrok skazujący, gdyż wtedy będzie się mógł odwołać do Trybunału Praw Człowieka. Jego zdaniem, zakaz narusza swobody obywatelskie. Po wygłoszeniu tych słów mężczyzna opuścił salę nie czekając na decyzję sądu.

Na mocy przepisów zasłanianie twarzy w miejscach publicznych może być ukarane grzywną do 150 euro.

DOSTĘP PREMIUM