UE do Białorusi: Bezwarunkowo uwolnić Bialackiego

Unia Europejska zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie sądzonego na Białorusi opozycjonisty Alesia Bialackiego. Oskarżonemu przez władze o uchylanie się od płacenia podatków od kwoty 560 tys. euro z kont w Polsce i na Litwie Bialackiemu grozi 5 lat więzienia.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przetrzymywaniem i procesem uznanego na świecie obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego za domniemane unikanie płacenia podatków" - napisali we wspólnym oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji oraz komisarz UE. ds. polityki sąsiedztwa. "Wzywamy Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Alesia Bialackiego i wycofania zarzutów wobec niego i jego współpracownika Walancina Stefanowicza" - oświadczyli w środę Catherine Ashton oraz Sztefan Fuele.

Prokuratura żąda 5 lat kolonii karnej dla Bialackiego

W środę białoruski prokurator zażądał dla obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego kary pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie wraz z konfiskatą mienia. Bialacki jest oskarżony o zatajenie dochodów "w szczególnie wysokiej kwocie".

Ashton i Fuele uważają oni, że zarzuty wobec Bialackiego to "politycznie motywowany pretekst", by zaszkodzić jego działalności na rzecz ofiar represji na Białorusi. "Proces ten jest rzucającą się w oczy, symboliczną manifestacją prześladowań społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi od czasu wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 roku" - podkreślili przedstawiciele UE.

UE wspiera rodzinę opozycjonisty

Komisarz Fuele spotkał się z rodziną i przyjaciółmi-opozycjonistami Bialackiego na Białorusi. Wyraził zaniepokojenie ich doniesieniami o torturach i okrutnym traktowaniu więźniów i wezwał białoruskie władze do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań, zwłaszcza zakazu tortur i poniżającego traktowania obywateli.

Białoruskie władze twierdzą, że Bialacki nie zapłacił podatków od kwoty 560 tys. euro z kont w Polsce i na Litwie. Według Centrum Praw Człowieka "Wiasna", którym kieruje Bialacki, były to pieniądze z zagranicznych fundacji na działalność organizacji, w tym na pomoc osobom prześladowanym na Białorusi z powodów politycznych.

DOSTĘP PREMIUM