Janukowycz: rany długo się goiły, ale nasz naród się odrodził

W Bykowni pod Kijowem uroczyście zainaugurowano budowę kompleksu upamiętniającego pogrzebane tam ofiary NKWD. Spośród kilkudziesięciu tysięcy osób tam pochowanych, około 10 procent stanowią Polacy.

W uroczystości wzięli udział byli i obecny prezydent Ukrainy. Wiktor Janukowycz , Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko razem odsłonili kamień, na którym napisano, że "w tym miejscu zostanie zbudowany kompleks upamiętniający ofiary represji 1936 - 1941".

Prezydent Wiktor Janukowycz przypomniał, że uroczystość odbywa się w dniu, gdy Ukraińcy wspominają ofiary Wielkiego Głodu lat 1932 - 33 . Dodał, że pierwsza połowa XX wieku była dla narodu ukraińskiego wyjątkowo tragiczna naznaczona stratami uczonych, duchownych, urzędników, inżynierów. "Te straty jak straszne rany długo nie mogły się zagoić, ale nasz naród przeszedł te próby i się odrodził" - dodał Wiktor Janukowycz.

W poniedziałek do ukraińskiej stolicy przyjedzie prezydent Bronisław Kormowski , który wraz z Wiktorem Janukowyczem zainauguruje budowę polskiej części cmentarza w Bykowni. Kompleks upamiętniający ofiary NKWD ma być otwarty w sierpniu przyszłego roku.

DOSTĘP PREMIUM