Kampania w Londynie: Polaku, zbadaj się. Nie wracaj do kraju z HIV

W Wielkiej Brytanii ruszyła internetowa kampania mająca na celu skłonienie polskiej społeczności do zbadania się na obecność chorób przenoszonych droga płciową. Akcja "Kochaj zdrowo!" ma pomóc w walce ze "wstydliwymi" problemami Polaków na emigracji, które - zdaniem seksuologów - są często z Wysp przenoszone do Polski.

Autorami kampanii społecznej, zainaugurowanej w Światowy Dzień walki z AIDS, są Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego (PCZS) w Wielkiej Brytanii i Koło Naukowe Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO). Akcję wspiera angielska klinika zdrowia seksualnego West London Centre for Sexual Health.

Wracają do kraju z dodatkowym "bagażem"

W 2008r. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przeprowadziła badania dotyczące życia seksualnego Polaków na emigracji. Wynikało z nich, że zakażenia HIV, choroby weneryczne i aborcje to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się Polacy na Wyspach. Według epidemiologów, rodacy pracujący w Wielkiej Brytanii często wracają do kraju z dodatkowym "bagażem" - AIDS, kiłą czy chlamydiozą. Emigranci stanowią też grupę podwyższonego ryzyka zachorowań, jako że szczególnie doskwiera im samotność i szukają bliskości w przypadkowych kontaktach seksualnych.

Anonimowo i bezpłatnie

- Zależy nam, żeby Polacy wiedzieli, gdzie szukać pomocy w sprawach intymnych i byli poinformowani, że w Wielkiej Brytanii mogą anonimowo i bezpłatnie korzystać z szerokiej gamy testów - wyjaśnia dyrektor PCZS, seksuolog kliniczny Grażyna Czubińska. I dodaje: - Razem ze studentami PUNO przygotowaliśmy zestaw trzech ulotek zachęcających do badań.

Każda ulotka jest przeznaczona dla innej grupy odbiorców. Pierwsza dla nastolatków, druga dla singli, którzy nie mają ustabilizowanego pożycia seksualnego, a trzecia do rodziców, w tym przede wszystkim tych, którzy starają się o potomstwo.

"HIV nie wybiera"

"Wirus HIV nigdy nie wybiera, dlatego tak ważne jest to, żeby się badać przed i po podjęciu wszystkich bardzo istotnych na przyszłość decyzji" - czytamy na stronie internetowej projektu. Ulotki z takim przesłaniem są już od kilku dni dostępne na www.pczs.org. Trafiły też do najpopularniejszych polonijnych mediów.

- Zdecydowaliśmy się głównie na formę internetową. Materiały zostaną również wydrukowane w lokalnej, polskiej prasie, mamy też nadzieję, że część uda nam się rozdać - mówi Czubińska. - To nie będzie inicjatywa jednorazowa - podkreśla.

Trzy lata temu PCZS - organizacja non-profit, utworzona przez polskich specjalistów, którzy pracują w Wielkiej Brytanii - uruchomiło telefon zaufania dla emigrantów. Dyżury tzw. "jasnoniebieskiej linii" odbywają się dwa razy w tygodniu. Poza tematami dotyczącymi zdrowia seksualnego emigranci mogą porozmawiać ze specjalistą np. o samotności. Linia cieszy się dużą popularnością.

100 najlepszych zdjęć roku agencji Reuters [NIESAMOWITE FOTO] >>

TOK FM PREMIUM