Bomba w Renie. Ewakuują mieszkańców Koblencji. Dziś akcja rozbrajania

Mieszkańcy centrum Koblencji w zachodnich Niemczech opuszczają swoje domy. Po południu ma się zacząć rozbrajanie prawie dwutonowej bomby z czasów drugiej wojny światowej, znalezionej kilka dni temu na dnie Renu. Dzisiejsza operacja jest największa od zakończenia wojny.

Obok wielkiej bomby znaleziono przed kilkoma dniami niewybuch oraz pojemnik z substancjami chemicznymi. Znalezisko zauważono dzięki bardzo niskiemu poziomowi rzeki. To efekt suszy, która nawiedza Europę środkową i wschodnią.

Centrum miasta musi opuścić 45 tysięcy osób, w tym pacjenci dwóch szpitali i pensjonariusze siedmiu domów opieki. Ewakuowano już 200 więźniów aresztu. Akcja, w której uczestniczy ponad 2,5 tysiąca pracowników służb ratowniczych, 700 strażaków, 400 policjantów i wielu wolontariuszy, przebiega bez większych trudności.

W Koblencji, która była w 1944 roku celem nalotów alianckich bombowców, rozbrajanie niewybuchów nie jest niczym wyjątkowym. Od 1999 roku przeprowadzono już 25 takich udanych akcji. Jednak dzisiejsza akcja jest najpoważniejsza od czasu zakończenia wojny.

20 urodziny Radia Maryja. Tysiące słuchaczy świętują w Toruniu>>

DOSTĘP PREMIUM