Skandal w Portugalii. Miliony poszły na prawników ws. walki z kryzysem

Kolejny skandal finansowy w Portugalii. Media ujawniły gigantyczne sumy, jakie walczący z kryzysem rząd wydaje na konsultacje prawne.

5 milionów euro - tyle od początku roku zarobili prawnicy na współpracy z rządem. Połowa tych pieniędzy trafiła do zaledwie czterech kancelarii. Firma-rekordzista za konsultacje dostała od stycznia 800 tysięcy euro. A wszystko to bez żadnych konkursów i przetargów - podkreślają portugalskie media. Takim wydatkom dziwi się nawet szef izby adwokackiej. - To zaskakujące, że rząd nigdy nie renegocjował honorariów dla prawników - podkreśla przewodniczący izby.

Pikanterii tej sprawie dodaje fakt, że w tym roku zmiany w przepisach są wprowadzane przede wszystkim po to, by zaoszczędzić i zmniejszyć wydatki państwa.

Władze wprowadziły szereg ostrych cięć budżetowych, które wzbudziły ogromne niezadowolenie społeczeństwa. Informacje o gigantycznych wynagrodzeniach dla prawników, którzy w Portugalii nie cieszą się zbytnią sympatią, jeszcze podgrzewają atmosferę wokół oszczędnościowego budżetu. - To właśnie jest nowotwór w naszym społeczeństwie! Dajcie nazwiska tych prawników, skończmy z nimi! - komentują artykuły wściekli Portugalczycy.

TOK FM PREMIUM