Tymoszenko może zostać aresztowana po raz drugi

Mimo, że Julia Tymoszenko od sierpnia przebywa w areszcie, dziś może zostać aresztowana po raz drugi. Z takim wnioskiem wystąpiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Służby prowadzą sprawę dotyczącą defraudacji środków budżetowych pod koniec lat '90, gdy Julia Tymoszenko kierowała firmą Zjednoczone Systemy Energetyczne. Od rana w celi, w której przebywa była premier, odbywa się wyjazdowa sesja sądu, który ma podjąć decyzję o ewentualnym jej aresztowaniu. Adwokat Julii Tymoszenko Serhij Własenko uznaje sytuację za absurdalną.

Skazana na 7 lat więzienia

- Ona siedzi już w areszcie, a oni chcą ją aresztować. To taki absurd jak powtórne rozstrzelanie czy powieszenie - podkreśla. Obrońca dodał też, że sam proces można uznać za farsę: Julia Tymoszenko leży na pryczy, prokurator i śledczy siedzą obok na krzesłach. Do celi wniesiono stół.

Julia Tymoszenko przebywa w areszcie śledczym od sierpnia, gdzie czeka na uprawomocnienie się wydanego w październiku wyroku. Została skazana na 7 lat więzienia za nieprawidłowości proceduralne podczas podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Teraz sprawa jest rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny.

TOK FM PREMIUM