Paweł Kowal: Polskiej dyplomacji należą się pochwały

- Dzięki determinacji polskiej prezydencji UE zrobiła wielki krok w unormowaniu relacji z Ukrainą. Nikt na naszym miejscu chyba nie dałby rady. Polski głos zaistniał w Europie m.in. dzięki berlińskiej przemowie ministra Sikorskiego. A polskiej dyplomacji, która wykonała ogromną pracę, należą się pochwały - mówił w Strasburgu portalowi Gazeta.pl europoseł PJN Paweł Kowal.

Michał Gostkiewicz: Po raz kolejny, tym razem na koniec prezydencji, byliśmy świadkami pyskówki polskich europosłów w Parlamencie Europejskim. A w tym czasie cała reszta posłów - z wyjątkiem greckich komunistów z lewicowej frakcji ZLE/NZL (Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica - red.) - mówiła o dobrym wizerunku polskiej prezydencji i chwaliła jej osiągnięcia.

Paweł Kowal: Klasyczny dylemat, jak się zachować: jesteśmy na zewnątrz i nie przenosimy tam polskich sporów, czy wylewamy wszystkie głosy sprzeciwu tutaj na forum. Właściwa byłaby jakaś trzecia droga: powiedzieć jasno, co się prezydencji udało, a co się nie udało.

- No właśnie, co się udało?

- O jednej rzeczy nie było mowy, a wiem z pracy tutaj, że łatwa nie była: doprowadzenie praktycznie do finału umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. To było naprawdę trudne i się mogło nie udać i gdyby nie ogromna determinacja Tuska, Sikorskiego i prezydenta Komorowskiego - i mówię to jako polityk opozycyjny wobec Platformy Obywatelskiej. Traktat z Chorwacją i tak by podpisano - szkoda, że nie podpisano go w Warszawie. Ale to, że udało się doprowadzić do względnego ładu stosunki UE-Ukraina, to efekt osobistego zaangażowania polskich polityków. Żałuję, że premier sam się dziś tym nie pochwalił, bo wydaje mi się, że nikt na miejscu Polski nie dałby rady poukładać tych puzzli.

- A co się polskiej prezydencji nie udało?

- Przy zarzutach, że Polsce nie udało się tutaj zaistnieć w tym kryzysie ekonomicznym, to trzeba pamiętać, że było po prostu bardzo trudno. Ta próba wtargnięcia na scenę (europejską - red.) ministra Sikorskiego w Berlinie dała pewien efekt: polski głos zaistniał. Przyjęto taką taktykę, że idziemy najdalej jak się da. Bez echa przeszła najdalej idąca deklaracja premiera Tuska w dzisiejszym przemówieniu, że Parlament Europejski powinien właściwie być jakąś konstytuantą. Ta taktyka jest próbą polityki europejskiej... Taką, żeby mieć z czego schodzić w negocjacjach. Czy będzie skuteczna - zobaczymy, obserwujmy spokojnie. A to, że posłowie się sprzeczali - szkoda. Szkoda, że posłów opozycji było tak mało na tym wystąpieniu. Lepsze dla wizerunku Polski jest, kiedy jesteśmy razem i zamykamy krytykę w pewnych formach, które dają nam pewną dozę satysfakcji, ale bez takiej goryczy, że "znowu coś nie wyszło". A wstydzić się nie mamy czego, na szczególną pochwałę zasługują polscy dyplomaci - to było największe przedsięwzięcie w historii polskiej dyplomacji.

- Co nie wyszło Polakom najbardziej? Jaka jest największa porażka tej prezydencji?

- Największa porażka - to porażka wewnętrzna. Nie spodziewałem się, że rząd, mimo wygranych wyborów, do końca nie będzie rozmawiał z nikim w kraju o sprawach europejskich. To było widoczne teraz przed szczytem i po wystąpieniu Sikorskiego w Berlinie. To duży błąd, bo PO nie zawsze będzie rządzić. Jeśli PiS nie chciało rozmawiać - trzeba było próbować, zapraszać różne środowiska opozycyjne, ekspertów. Kiedyś PO będzie w opozycji. A ustalenia dzisiejsze będą kiedyś oprotestowane, ktoś powie: nas przy tym nie było.

DOSTĘP PREMIUM