Google Zeitgeist 2011, czyli czego szukał świat w internecie

Kogo i co najczęściej wyszukują internauci? Tego można dowiedzieć się z nowego zestawienia Google Zeitgeist 2011. W Polsce hasłem najczęściej wybieranym były litery "nk" (odpowiadające serwisowi NK.pl). Serwis (dawna Nasza Klasa) jednak w tym roku zanotował ogromny spadek popularności (4. spadek na świecie). Wśród osób prym wiodła piosenkarka Adele i... Andrzej Lepper. Na świecie w przeglądarkach rządziła Rebecca Black z piosenką "Friday" uznaną przez krytyków za najgorszą w historii.

Z dorocznego zestawienia Google Zeitgast 2011 można wywnioskować, co tak naprawdę jest najpopularniejsze w sieci.

Listę najczęściej wyszukiwanych haseł w Polsce otwiera portal społecznościowy NK, któremu po piętach depcze konkurencja - Facebook. Przedziela je tylko hasło "gry".

Na kolejnych miejscach uplasowały się: "allegro", "onet", "wp", "youtube", "poczta", "google", "tv", "chomikuj", "mapa", "praca" i "pogoda".

Facebook idzie w górę

Do tej czołówki mogą wkrótce dołączyć kolejne hasła - Google prezentuje także te najszybciej zyskujące na popularności. Wśród polskich "rockies of the year" na czele jest serwis satyryczny tworzony przez internautów Kwejk.pl ("kwejk"). Na drugim miejscu znalazła się gra Minecraft ("minecraft") przeznaczona dla miłośników tworzenia świata wirtualnego.

O rosnącej sile Facebooka może świadczyć jego trzecia pozycja. Czy już w przyszłym roku zagrozi Naszej Klasie w zestawieniu ogólnym? Jest to tym bardziej prawdopodobne, że NK znalazła się na czwartym miejscu na świecie wielce niechlubnej listy haseł, które straciły najwięcej w minionym roku.

Sablewska w czołówce

Kolejne pozycje przypadły hasłom "spis powszechny", "x factor", "sala samobójców", "przepis na życie", "prosto w serce", "tablica.pl". Dziesiątą pozycję zajęła piosenkarka Adele, która z kolei przewodzi na liście osób najszybciej zyskujących na popularności.

Za Adele w tym zestawieniu kolejne miejsca przypadły Amy Winehouse i, co jest sporym zaskoczeniem, Mai Sablewskiej. Z powodu różnych wydarzeń w pierwszej dziesiątce są jeszcze hasła odpowiadające takim osobom jak Kate Middleton, Andrzej Lepper, Jan Paweł II. A także takie postacie showbiznesu jak Grubson, Ewa Farna, Nicole Scherzinger i... Honorata Skarbek - wokalistka, która na swoim blogu przedstawia się: "Cześć, nazywam się Honorata HONEY Skarbek, mam 18 lat".

Już nie Grecja i Egipt

Do ciekawych wniosków może prowadzić zestawienie najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków podróży. W pierwszej dziesiątce nie ma ani Grecji, ani Egiptu. Listę otwierają Chorwacja i Bułgaria, ale tuż za nimi są odległe Seszele.

Zainteresowanie dalekimi krajami potwierdza obecność w pierwszej dziesiątce Malediwów, Dominikany i Dubaju. Ten ostatni kierunek, wraz z Lazurowym Wybrzeżem (piąte miejsce), mówi także coś o portfelu Polaków.

Co jedzą nasi rodacy, a przynajmniej co najczęściej chcieliby jeść? Okazuje się, że króluje hasło "polędwiczki i wieprzowe przepisy", które wyprzedza "sałatkę z ogórków" i "ogórki małosolne przepis", przedzielone jedynie "tłustym czwartkiem". Na stołach chętnie widzielibyśmy także "chleb dukana", "cukinię", "żurek" oraz ciastka "oreo", "biszkopt" i "nalewkę z malin".

Najgorszy, najpopularniejszym

Na świecie hasłem najszybciej zyskującym na popularności w mijającym roku było "Rebecca Black". Singiel "Friday" tej nastoletniej wokalistki miał 167 mln odsłon na serwisie YouTube tylko od marca do czerwca, kiedy to został usunięty z powodu sporu o prawa autorskie.

To wystarczyło, by teledysk znalazł się wśród 30 najchętniej oglądanych wideo w historii YouTube'a. Na nic zdały się głosy krytyków muzycznych, którzy uznali "Friday" za najgorszą piosenkę wszech czasów.

Śmierć Jackassa klikała się dobrze

Za Rebeccą Black znalazł się serwis Google +, który tylko w trzy tygodnie od uruchomienia zyskał 10 mln użytkowników. Kolejne miejsca przypadły wydarzeniom tragicznym.

Pierwsze związane jest ze śmiercią jednego z bohaterów kultowego programu telewizyjnego "Jackass" Ryana Dunna, który w czerwcu zginął w wypadku samochodowym w wieku 34 lat.

Drugie firmuje nazwisko Casey Anthony, która została oskarżona o zabicie swojej dwuletniej córki . W lipcu sąd uniewinnił matkę.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także nowinki techniczne iPhone5 oraz iPad2 i nazwisko związanego z nimi Steva Jobsa, a także gra Battlefield3. Ranking uzupełniają "Adele" oraz "katastrofa w Fukishimie".

Zobacz, kto wg "Time" grał w tym roku pierwsze skrzypce [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM