Jak zachęcić Chińczyków do przyjazdu do Polski? Prezydent ma sposób: Smok Wawelski

Prezydent Komorowski chce zachęcić Chiny do inwestowania w Polsce oraz kupowania naszych obligacji. Odwołuje się do tradycji współpracy z lat 50. i... legendy o Smoku Wawelskim.

Podczas wizyty w Chinach Bronisław Komorowski otworzył Polskie Forum Inwestycyjne w hotelu Ritz-Carlton Plaza w Szanghaju. Wraz ze środowym Forum Gospodarczym w Pekinie ma ono być największą prezentacją naszej gospodarki od czasu Wystawy Światowej Szanghaj 2010.

Na szanghajskie forum przybyło 200 przedstawicieli chińskich firm. "Sporo mówili o tradycji współpracy i muzyce Chopina. Szczególnie zainteresowała ich informacja o naszym dodatnim bilansie handlowym z Niemcami - państwem uważanym tu za wyjątkowo wymagającego partnera" - donosi "Gazeta".

Podpisano też porozumienie o przejęciu Huty Stalowa Wola (jej cywilnej części) przez giganta w produkcji maszyn budowlanych LiuGong: "Powodzenie tego przedsięwzięcia ma zachęcić innych i zatrzeć nieprzyjemne wrażenie po klęsce COVEC-u, który próbował budować u nas autostradę. Na razie jednak żadne ważniejsze deklaracje nie padły" - czytamy.

2012 to w chińskim kalendarzu rok Smoka

Bronisław Komorowski przypomniał, jak dotąd wyglądała współpraca gospodarcza Polski i Chin, m.in. spółkę Chipolbork - pierwsze w dziejach Chin joint venture oraz wymienił siedem powodów, dla których warto u nas inwestować, m.in. nieprzerwany wzrost gospodarczy od 20 lat oraz liderowanie w regionie.

Prezydent zauważył też, że 2012 to w chińskim kalendarzu rok Smoka. "A u fundamentów polskiej państwowości leży Smok Wawelski, który mieszkał pod zamkiem w Krakowie - prezydent zachęcał w ten sposób chińskich turystów do odwiedzin. Nie wspomniał jednak o destrukcyjnej (dla smoka) roli szewczyka Dratewki..." - podkreśla "Gazeta".

Więcej w relacji "Gazety Wyborczej" z Szanghaju .

Dziś Bronisław Komorowski spotka się z Hu Jintao. Zapowiedział, że w rozmowie z prezydentem Chin poruszy kwestię sytuacji w Korei Północnej po śmierci przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila.

Dyktator Kim Dzong Il z przywódcami [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM