Niemcy boją się polskich elektrowni atomowych. "Projekt niedbały"

Władze przygranicznego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie apelują do polskich władz o rezygnację z planów budowy elektrowni atomowych - pisze portal www.polskieradio.pl.

Władze landu mają wiele wątpliwości co do polskich planów atomowych. Ich zdaniem, projekt programu jądrowego w naszym kraju jest niedbały, niepełny i bagatelizujący zagrożenia. Dlatego Meklemburgia-Pomorze Przednie będzie walczyć o jego wstrzymanie.

Minister spraw wewnętrznych landu Lorenz Caffier przekonuje, że rezygnacja z planów budowy elektrowni atomowych w Polsce leży w interesie mieszkańców po obu stronach granicy.

Meklemburgia-Pomorze Przednie to nie pierwszy land sprzeciwiający się polskim planom atomowym. Wcześniej do ich wstrzymania wzywał premier Saksonii. Jednocześnie w regionach przygranicznych zbierane są podpisy pod protestem przeciwko budowie reaktorów. Na złożenie skargi Niemcy mają czas do 4 stycznia.

Elektrownie maja być trzy

Przed miesiącem Polska Grupa Energetyczna poinformowała o zatwierdzeniu tzw. krótkiej listy miejsc, w których mogłaby stanąć elektrownia jądrowa. Są to Żarnowiec, Choczewo i Gąski. Wszystkie miejscowości leżą na Pomorzu. Rozważano 92 lokalizacje.

Kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody, oraz kwestie środowiskowe i terenowe. Wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria. We wskazanych przez PGE lokalizacjach wybrana w przetargu firma przeprowadzi specjalistyczne badania. Ostateczna lokalizacja ma być znana za dwa lata, mniej więcej w tym samym czasie ma zostać rozstrzygnięty przetarg na technologię budowy elektrowni. Ten konkurs PGE zamierza rozpisać do końca 2011 r. Nie wyklucza się tez rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.

Większość Polaków na "nie"

Po awarii jaka nastąpiła w marcu 2011 r. w elektrowni w japońskiej Fukushimie po trzęsieniu ziemi i gigantycznym tsunami, wiele krajów zdecydowało się ograniczyć programy jądrowe. Siłownie chcą zamknąć Niemcy, Szwajcaria i Belgia.

Badania przeprowadzone przez CBOS po wydarzeniach w Japonii wykazały, że 53 proc. Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni atomowej w naszym kraju. Na Pomorzu odsetek przeciwników jest jeszcze większy. Aktualnie elektrownie atomowe buduje się w Finlandii i Francji.

Korea Płn. - pełne półki, bary, uśmiechnięci ludzie... [NOWE ZDJĘCIA AP] >>

TOK FM PREMIUM