To oni zginęli w Afganistanie. MON podaje nazwiska poległych żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło nazwiska i zdjęcia pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli dziś w Afganistanie. Ich pojazd opancerzony wjechał na minę-pułapkę. Siła wybuchu rozerwała pojazd na dwie części.

Zginęło pięciu polskich żołnierzy . Najtragiczniejszy zamach na Polaków w Afganistanie

Starszy kapral Piotr Ciesielski, starszy szeregowy Łukasz Krawiec, starszy szeregowy Marcin Szczurowski, starszy szeregowy Marek Tomala i szeregowy Krystian Banach - to ofiary zastawionej przez talibów pułapki na drodze Highway One, 11 km od polskiej bazy w Ghazni. Nasi żołnierze jechali pojazdem typu M-ATV, budowanym z myślą o ochronie żołnierzy przed wybuchem min. W trakcie powrotu z Mauzoleum Abdur Razzaq ich transporter wjechał właśnie na taki improwizowany ładunek. Ukryta na drodze mina domowej roboty okazała się zbyt potężna dla pojazdu typu M-ATV. Mogła ważyć nawet 150 kg.

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

Polacy ochraniali personel odbudowy Afganistanu

Polegli żołnierze służyli w 20 Brygadzie Zmechanizowanej z Bartoszyc. Patrol wchodził w skład Zespołu Odbudowy Prowincji. Polscy żołnierze ochraniali specjalistów z tego zespołu. Zaraz po wybuchu na miejsce zdarzenia natychmiast wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Do wsparcia patrolu skierowany został również inny patrol wykonujący zadania w południowej części prowincji Ghazni - informuje MON. Jednak mimo szybkiej akcji ratunkowej nie udało się uratować żadnego z żołnierzy.

Rodziny poległych zostały poinformowane o zdarzeniu.

Żołnierze mówią na nie "srebrzanka". Co zabiło pięciu Polaków w Afganistanie?

DOSTĘP PREMIUM