Chiny dążą do podboju kosmosu. Chcą zbudować bazę na Księżycu

Rząd wydał pierwszy oficjalny dokument, w którym zapowiada plan pięcioletni, który sprawi, że Chiny staną się światową potęgą w kosmosie. To priorytet działalności narodowej agencji kosmicznej. Chińczykom marzy się założenie bazy kosmicznej na Księżycu. Prawie 40 lat po tym, jak badania na satelicie przerwali Amerykanie - wskazuje brytyjski dziennik ?Guardian?.

Marzenia o zdobyciu kosmosu w głowach chińskich przywódców były już w latach 50-tych XX wieku, kiedy w badania kosmiczne zaczęto inwestować. Jednak zacofanie technologiczne sprawiło, że wyprzedziły je Stany Zjednoczone i ZSRR, które ścigały się o to, kto pierwszy zdobędzie przestrzeń kosmiczną.

 

Teraz upór i konsekwencja Chińczyków wydały - w końcu - owoce. Są możliwości, by wysłać astronautów na Księżyc oraz zbudować tam orbitalne laboratorium i bazę kosmiczną.

Uniwersalny zachwyt kosmosem

Pomóc mają w tym nowoczesne technologiczne rozwiązania, które popchną do przodu możliwości badania kosmosu. - Chińczycy tak jak inni ludzie na świecie, kiedy patrzą na rozgwieżdżone niebo, czują tę samą tęsknotę i chcą zobaczyć z bliska i poznać kosmos - mówi Zhang Wei z Chińskiej Agencji Kosmicznej w rozmowie z "Financial Times".

- Za postępem gospodarczym idzie potrzeba rozwoju nauki - stwierdził z kolei cytowany przez CNN Jiao Weixin, wykładowca pekińskiej School of Earth and Space Sciences. - Badając przestrzeń kosmiczną, Chiny chcą stać się poważnym światowym graczem na wielu poziomach - dodał.

Pierwszy krok już zrobiono

W dokumencie zatwierdzonym przez chiński rząd nie ma dokładnego terminarza prac, ale wynika z niego, że Chiny mogłyby stworzyć bazę na Księżycu w 2016 roku. Chiny we wrześniu umieściły na orbicie "Niebiański Pałac", pierwszy z modułów przyszłej stacji kosmicznej. Przy "Niebiańskim Pałacu" ma zacumować bezzałogowy statek kosmiczny "Shenzhou-VIII". Na przyszły rok zaplanowano dwa załogowe loty na Księżyc.

Do 2016 roku na orbicie okołoziemskiej umieszczone ma być laboratorium, potem funkcjonować ma zacząć pierwsza stacja kosmiczna. Na tym chińskie apetyty na zdobycie kosmosu się nie kończą - Chiny chcą przed 2050 rokiem wysłać człowieka na Marsa. Pekin zapewnia, że jego plany mają wyłącznie pokojowy charakter.

Czy to zmobilizuje USA?

NASA może Chinom (na razie) pozazdrościć - odkąd ścięto dużą część dofinansowania, Agencja nie może sobie pozwolić na dalsze intensywne eksplorowanie i badanie kosmosu oraz budowę i wysyłanie misji.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że Chińczycy są w stanie stworzyć technologię, która umożliwi im osiągnięcie założonych celów. Liczą też, że zapowiedzi zmobilizują m.in. Stany Zjednoczone do zmiany myślenia i postawienia znów na badania kosmiczne, które w czasach kryzysu uznano za zbędny wydatek.

Relacja na żywo z kosmosu?

- Dzisiejsze technologie pozwoliłyby na to, żeby cały świat mógł oglądać wszystko na żywo. Badania na Księżycu mogłyby trafić od razu do szkolnych sal i salonów domów zwykłych ludzi, co byłoby społeczno-polityczną rewolucją - mówi w "Guardianie" prof. Ken Pounds, specjalista od kosmosu uniwersytetu w Leicester. Jego zdaniem znaczenie chińskiej obecności na Księżycu mogłoby dać światu o wiele więcej niż słynna misja Apollo.

Chiny zdobyły kosmos w 2003 roku, kiedy Shenzhou 5 odbył pierwszy załogowy lot kosmiczny i kilkunastokrotnie okrążył Ziemię.

2011. Rok protestów. Świat się wkurzył

DOSTĘP PREMIUM