Korea Płn.: "Wszyscy będziemy żywymi tarczami dla Kim Dzong Una"

"Cała Partia, cała armia i wszyscy obywatele powinni nabrać mocnego przekonania, że zostaną żywymi bastionami i żywymi tarczami. I będą bronić Kim Dzong Una aż do śmierci" - napisały w tradycyjnym noworocznym komunikacie trzy najważniejsze północnokoreańskie dzienniki.

Zachodni eksperci podkreślają, że publikowany zawsze 1 stycznia komunikat jest zapowiedzią polityki północnokoreańskiego reżimu na najbliższy rok. A teraz - dwa tygodnie po śmierci poprzedniego przywódcy kraju - ma szczególnie znaczenie.

W artykule zaznaczono, że Kim Dzong Un jest "dokładnie taki jak jego ojciec" (zmarły Kim Dzong Il - red.). "Chwalcie rok 2012 jako rok dumnego zwycięstwa, kiedy rozpocznie się era dobrobytu, zgodnie z planami i instrukcjami wielkiego generała Kim Dzong Ila" - napisano.

"Partia musi zbudować kwitnący kraj"

Pochwały na cześć Kim Dzong Una i podkreślanie jego podobieństwa do ojca to tematy, których można się było spodziewać. W komunikacie zaskakuje coś innego: wzmianka o potrzebie "rozwiązania palącego problemu niedoborów żywności". "Partia musi zbudować kwitnący kraj" - zaznaczono. KOREA PŁN. W NOWY ROK. ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Odizolowana Północ od lat przeżywa okresu głodu i jest zależna od zagranicznej pomocy. W listopadzie opublikowano raport ONZ, z którego wynika, że pomocy humanitarnej potrzebują 3 z 24 milionów mieszkańców tego kraju.

Olbrzym w armii Korei Północnej. Co robi na pogrzebie Kim Dzong Ila? >>

DOSTĘP PREMIUM