Papież w marcu odwiedzi Kubę

Papież Benedykt XVI odwiedzi pod koniec marca Kubę. Dotychczasowe spekulacje w tej sprawie potwierdził dziś tamtejszy episkopat. Będzie to druga pielgrzymka papieska do tego kraju, pierwszą odbył Jan Paweł II w 1998 roku.

Następca papieża-Polaka przybędzie na Kubę między 26 a 28 marca. Benedykt XVI zahaczy też wówczas o Meksyk. 27 marca papież uczci wraz z mieszkańcami wyspy 400. rocznicę narodzin patronki Kuby - świętej Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre. Centralnym punktem wizyty będzie jednak msza, która odbędzie się dzień później na Placu Rewolucji w Hawanie. Dokładnie w tym samym miejscu podobne nabożeństwo odprawił w 1998 roku Jan Paweł II.

Podczas wizyty papieża-Polaka Kubą rządził jeszcze Fidel Castro. Od 2006 roku na czele państwa kubańskiego stoi jego brat Raul. Mimo że rządzi państwem autorytarnie, w minionym roku zapowiedział reformy gospodarcze, mające zliberalizować mocno ograniczone na Kubie prawo własności. Kościół często prowadzi mediacje w sprawie wolności obywatelskich dla mieszkańców wyspy. W ubiegłym tygodniu Raul Castro ułaskawił niemal 3 tysiące więźniów. Prezydent Kuby uzasadniał to prośbami Kościoła katolickiego i ewangelickiego i zbliżającą się wizytą papieża.

Słodkie, urocze i niezwykłe: najlepsze zdjęcia zwierząt

TOK FM PREMIUM