Komorowski zabierze głos ws. światowego bezpieczeństwa na szczytach w Monachium i Chicago

Monachium i Chicago - to dwa miasta, gdzie w pierwszym półroczu prezydent Bronisław Komorowski zabierze głos w sprawach bezpieczeństwa na świecie. Oprócz tego będzie zachęcał do inwestowania w Polsce na szczycie ekonomicznym w Davos.

Już w lutym polski prezydent weźmie udział w Niemczech w 48. monachijskiej konferencji bezpieczeństwa.

Profesor Roman Kuźniar, doradca prezydenta do spraw międzynarodowych, podkreśla, że spotkanie to okazja do wymiany poglądów między politykami, ekspertami a przedstawicielami firm zbrojeniowych. - Bardzo ważna konferencja. Warto, by prezydent od czasu do czasu brał udział w tego typu spotkaniach. W Monachium prezydent przedstawi polski punkt widzenia na dalsze umacnianie bezpieczeństwa europejskiego - powiedział profesor Kuźniar.

W zeszłym roku do Monachium przyjechało łącznie 12 przywódców państw i rządów oraz 36 ministrów spraw zagranicznych.

Prezydent na czele polskiej delegacji na szczycie NATO

Z kolei w maju Bronisław Komorowski będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczycie NATO w Chicago, na którym jednym z głównych tematów ma być przyszłość misji wojsk koalicji w Afganistanie.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej podkreśla, że na szczycie Paktu będą poruszane kwestie związane nie tylko z misją w Afganistanie. - Tam będą zapadały decyzje w kluczowych dla bezpieczeństwa Polski kwestiach. Na szczycie będzie poruszana przyszłość misji w Afganistanie, relacji NATO - Rosja oraz przyszłości obrony przeciw rakietowej - wylicza szef BBN.

Koziej podkreśla, że prezydent cały czas popiera przyjętą na poprzednim szczycie w Lizbonie strategię wobec Afganistanu, która przewiduje zakończenie operacji w 2014 roku.

W Davos Komorowski zachęci do inwestowania w Polsce

Wcześniej, bo już pod koniec tego miesiąca, Bronisław Komorowski wybiera się na Światowe Forum Ekonomicznego do Davos.

Prof. Kuźniar przekonuje, że Bronisław Komorowski zamierza tam przedstawić Polskę jako dobre miejsce inwestowania w trudnych gospodarczych czasach. Według Kuźniar w Davos dla polityków Unii Europejskiej najważniejsza będzie przyszłość strefy euro i poszukiwanie sposobów na pobudzenie europejskiej gospodarki.

W zeszłym roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego prezydent promował między innymi polską giełdę papierów wartościowych oraz spotkał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

20 fotografii na 20-lecie WOŚP. Zobacz wszystkie finały! [FOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM