Sonda marsjańska Phobos - Ground już wkrótce spadnie na ziemię

Dziś wieczorem wejdzie w atmosferę i spadnie na ziemię sonda marsjańska "Phobos - Ground". Wystrzelony w listopadzie aparat badawczy nie odpalił silników manewrowych i zamiast lecieć w kierunku "Czerwonej planety" zaczął okrążać Ziemię.

Wielokrotne próby: rosyjskich, europejskich i amerykańskich naukowców skontaktowania się z sondą zakończyły się niepowodzeniem.

Ważące ponad 13 ton urządzenie ze zbiornikami pełnymi paliwa wejdzie w atmosferę Ziemi dziś między 15:36 a 23:24 w poniedziałek, według czasu obowiązującego w Polsce.

FILM USZKODZONEJ SONDY NAGRANY PRZEZ FRANCUSKIEGO ASTRONOMA

 

Eksperci z Roskosmosu przewidują, że najprawdopodobniej nastąpi to dziś wieczorem. Początkowo przypuszczano, że "Phobos - Ground" spadnie do Oceanu Indyjskiego w okolicach Madagaskaru. Ostatnie wyliczenia naukowców wskazują na niezamieszkałe rejony Oceanu Spokojnego.

Do powierzchni ziemi dotrze kilkadziesiąt odłamków o łącznej masie nie przekraczającej 200 kilogramów. Znajdujące się w zbiornikach 11 ton paliwa spłonie w atmosferze na wysokości 100 kilometrów. Na pokładzie sondy znajdują się próbki biologiczne oraz urządzenie z radioaktywnym izotopem kobaltu. Eksperci twierdzą, że nie są one groźne dla ludzi.

Zatonęła luksusowa Costa Concordia [ZDJĘCIA] >>

"Sceny jak z Titanica" - ewakuacja z tonącego statku [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM