Okupowali Wall Street, teraz pora na Kongres

Dzisiaj Amerykanie z wielu stron USA zjadą się do Waszyngtonu, aby rozpocząć akcję protestacyjną Occupy Congress. To kolejny krok, który podejmują uczestnicy Occupy Wall Street i podobnych akcji z całego kraju, aby walczyć o - ich zdaniem - poprawę systemu.

Początek protestu zaplanowano na godz. 9 czasu lokalnego (o 15 polskiego). Do Waszyngtonu mają się zjechać "Amerykanie z całego świata, zebrać się w cieniu zepsutego systemu, aby uczestniczyć w prawdziwej demokracji". "Prawdziwa demokracja" oznacza w tym przypadku m.in. okupację Kongresu, dwuizbowego parlamentu USA.

Cała demonstracja ma charakter pokojowy, tak jak miało to miejsce w podobnych tego typu wydarzeniach np. w Nowym Jorku.

"Ten system jest nieprawy"

Organizatorzy dzisiejszej akcji okupacyjnej mówią wprost: obecny system władzy w USA nie ma umocowania w społeczeństwie. Argumentują na swojej stronie internetowej: prawie połowa populacji kraju nie uczestniczy w wyborach, a ponad sześć milionów Amerykanów, którzy chcą głosować, są pozbawieni tego prawa. Włączając w to całą populację Dystryktu Kolumbia (Dystrykt posiada delegata w Kongresie, jednak jest on pozbawiony prawa do głosowania; dodatkowo Dystryktowi nie przysługują miejsca w Senacie).

"Zgadzamy się, że kraj jest na złej drodze i że naszym "liderom" nasz interes na sercu nie leży" - czytamy na stronie internetowej Occupy Congress.

 

Zdaniem organizatorów OC, to właśnie ruch Occupy sprowadzi do Waszyngtonu prawdziwą demokrację. Przygotowali w związku z tym i udostępnili on-line broszury o wszystkich osobach zasiadających w Kongresie. Z ulotek dowiedzieć się można, jak każda konkretna osoba głosowała w kluczowych, wg ruchu, kwestiach. Dodatkowo zamieszczone są zdjęcia kongresmanów i kongreswoman wraz z adnotacją, kto sponsorował ich kampanię wyborczą i ile na ten cel przeznaczył.

Luther King: dziedzictwo?

Organizatorzy Occupy Congress, inaczej niż podczas Occupy Wall Street, często powołują się na słowa Martina Luthera Kinga, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, działacza społecznego.

Ich zdaniem to jego słowa najlepiej oddają istotę problemu demokracji i współobywatelstwa. Powołują się przy tym na aspekty jego pism dotyczące niesprawiedliwego prawa i błędów systemu; mówią, że Kongres tworzy dzisiaj prawo, spod którego wyłącza kongresmanów i kongreswoman, a ich zadaniem - przed ewentualnymi naprawami systemu - jest wskazanie, co w systemie jest złego.

 

Co wziąć na okupację? Namiot, wodę...

Strona Occupy Congress zawiera wszelkie informacje dotyczące dzisiejszego protestu: jak dojechać, gdzie i kiedy odbędą się specjalne wydarzenia (przemówienia, wykłady, koncerty) oraz jaka jest sytuacja z miejscami do parkowania.

Znajduje się tam również poradnik: w co się zaopatrzyć na okupację. Wśród niezbędników organizatorzy wymieniają wodę ("niestety, miasto Waszyngton wyłącza na zimę fontanny z wodą zdatną do picia, aby uniknąć niszczenia rur"), żywność ("spodziewamy się datków żywieniowych, ale nie możemy uznać ich za zagwarantowane. Szczególnie polecamy gotowe do spożycia produkty, takie jak: batoniki, suszone owoce, marmolady, masło orzechowe"), namiot ("są co prawda wolne namioty, ale nie można ich uznać jako pewne zakwaterowanie. Jeżeli posiadasz kilkuosobowy namiot, postaraj się dogadać z innymi, żeby oszczędzać miejsce"), ciepły koc i śpiwór zimowy, zimowe ubrania.

Na stronie znajduje się też apel: "Jeżeli masz więcej niż jedną z powyższych rzeczy, Freedom Plaza i McPherson Square (miejsca, gdzie organizowany jest protest - red.) będą wdzięczne za datki dla tych, których nie stać na te przedmioty".

Różnego rodzaju spotkania zaplanowane są do późnych godzin nocnych, jednakże terminu samego zakończenia okupacji nie ustalono.

La Bestia - meksykański pociąg śmierci [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM