Wybory w USA. Perry broni marines, którzy sprofanowali zwłoki talibów

To tylko "dzieci", a dzieci "często popełniają głupie błędy". Tak kandydat na prezydenta USA, gubernator Teksasu Rick Perry, broni amerykańskich marines, którzy zbezcześcili ciała zabitych bojowników talibskich, oddając na nie mocz. Walczący o nominację Republikanów Perry potępił wprawdzie postępowanie żołnierzy, nie uznał go jednak za przestępstwo.
 

- Te dzieciaki popełniły błąd. Absolutnie. Nie powinni byli tego robić. Ściganie ich za to jak za przestępstwo to przesada - powiedział Perry w wywiadzie dla telewizji CNN . Walczący o republikańską nominację prezydencką gubernator Teksasu uznał wprawdzie, że amerykańscy marines powinni zostać ukarani za pokazane na amatorskim nagraniu bezczeszczenie zwłok talibów , jednak podkreślał, że ich czyn nie zasługuje na ściganie jak za przestępstwo.

- To, co jest dla mnie oburzające, to ta przesadzona retoryka obecnej administracji i jej niechęć do armii, czy to w wykonaniu sekretarz stanu (Hillary Clinton - red.) czy sekretarza obrony (Leon Panetta - red.). - mówił Perry.

Rick Perry broni marines: Patton i Churchill robili tak samo

Gubernator Teksasu przypomniał, że amerykańscy marines nie wyrazili swoich uczuć do wroga w ten niesmaczny sposób jako pierwsi. Według niego bohater II wojny światowej gen. George Patton oddał mocz...do rzeki Ren, wyrażając w ten sposób pogardę dla nazistowskich Niemiec, a premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill miał jakoby w podobny sposób potraktować tzw. Linię Zygfryda, czyli powstały w latach 1936-1939 i rozbudowany do 1944, liczący ok. 600 km system niemieckich fortecznych umocnień wzdłuż granicy Niemiec z Francją i Luksemburgiem.

Perry walczy o byt w kampanii. Pomoże mu obrona marines?

Gubernator Perry, który na początku republikańskiego wyścigu o nominację prezydencką brylował w sondażach, stracił sporo poparcia po licznych gafach w trakcie debat między republikańskimi kandydatami. Teraz, jak pisze Los Angeles Times, na kilka dni przed przewidzianymi na sobotę 21 stycznia prawyborami Partii Republikańskiej w Karolinie Południowej Perry "wściekle walczy" o poparcie wyborców .

Zły pomysł gubernatora? Zebrał krytykę od własnej partii

Ale za wzięcie w obronę służących w Afganistanie marines, którzy sprofanowali zwłoki talibów , na gubernatora Teksasu spadła fala krytyki nawet od prominentnych polityków własnej partii. Według CNN były kandydat GOP na prezydenta, poważany senator, weteran i były jeniec wojenny John McCain stwiedził, że nie jest przeciwny wewnętrznemu śledztwu korpusu marines w tej sprawie. - To złamanie dyscypliny. Korpus marines szczyci się tym, że nie zniża się do poziomu wroga - stwierdził McCain. Postępek marines potępili sekretarz stanu USA Hillary Clinton, sekretarz obrony Leon Panetta i dowodzący operacjami afgańskimi z ramienia armii USA generał Curtis Scaparotti. Armia zapowiedziała, że usłyszą oni zarzuty.

To, według Ricka Perry'ego, "zły przekaz".

Costa Concordia w wodzie. Zdjęcia z bliska [GALERIA] >>

Zatonęła luksusowa Costa Concordia [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM