Costa Concordia: przed ewakuacją załoga zbuntowała się przeciw kapitanowi [NOWE FAKTY]

Załoga luksusowego wycieczkowca Costa Concordia, który rozbił się w sobotę na skałach, zbuntowała się przeciwko kapitanowi Francesco Schettino. Marynarze zirytowani bezczynnością kapitana zaczęli przygotowywać łodzie ratunkowe jeszcze przed wydaniem rozkazu ewakuacji - podaje brytyjski ?Daily Telegraph?.

Katastrofa luksusowego wycieczkowca Costa Concordia

Costa Concordia wpadła na podwodne skały w sobotę ok. godziny 21.19. W tym czasie pasażerowie byli zebrani na uroczystej kolacji. Skały rozdarły kadłub, przez 30-metrową dziurę zaczęła wlewać się woda. Na statku zgasło światło, niektórzy przerażeni pasażerowie skakali do lodowatej wody w strojach wieczorowych.

Kapitan Francesco Schettino wydał rozkaz ewakuacji dopiero 70 minut po zderzeniu ze skałami. Stenogramy rozmów pomiędzy statkiem a włoską strażą przybrzeżną w Livorno ujawniają, że młodsi oficerowie i inni członkowie załogi zdali sobie wcześniej sprawę z grożącego niebezpieczeństwa i zaczęli opróżniać pokład.

Już 10 minut po wydaniu rozkazu ewakuacji straż przybrzeżna zobaczyła pełne pasażerów łodzie zmierzające na brzeg. Dziesięć minut nie wystarczyłoby do zorganizowania ewakuacji, oznacza to więc, że marynarze nakazali pasażerom opuszczenie pokładu przed rozkazem kapitana.

Kapitan-tchórz uciekł z tonącego statku

Kapitan Schettino po katastrofie Costa Concordia został wrogiem publicznym numer jeden. Media włoskie i światowe wytykają mu, że spowodował katastrofę podpływając do wyspy , by zrobić przyjemność znajomemu. Po zderzeniu ze skałami uciekł ze statku zamiast nadzorować ewakuację, oraz wielokrotnie okłamał straż przybrzeżną rozmawiając z funkcjonariuszami podczas feralnej nocy.

Schettino został aresztowany dzień po katastrofie. Obecnie przebywa w areszcie domowym, grozi mu 15 lat więzienia.

Podczas wczorajszego przesłuchania kapitan tłumaczył, że nie mógł wrócić na statek , bo do tego potrzebowałby helikoptera.

Zatonięcie Concordii: "Wyjrzeliśmy, a woda była bliżej i bliżej" [RELACJE] >>>

TOP 5 dzielnych kapitanów. Nie każdy jest tchórzem >>

TOK FM PREMIUM