Wybory w USA. Pastor atakuje żonę Newta Gingricha: "Osiem lat była jego kochanką"

To kolejna odsłona brudnej kampanii wyborczej w USA - konserwatywny pastor ewangelikalny James Dobson zaatakował Callistę Gingrich, żonę jednego z republikańskich kandydatów na prezydenta Newta Gingricha. Duchowny chciał w ten sposób zachęcić do głosowania na innego kandydata.

Dobson podczas weekendowej konferencji w Teksasie zachęcał do głosowania na Ricka Santoruma - ultrakonserwatywnego kandydata Republikanów.

Dobson najpierw mówił o tym, jaki świetny jest Santorum, potem przeszedł do ataku na Gingricha - twierdzi informator portalu Politico.

- Chcę wam powiedzieć, że znam Karen (żonę Ricka Santoruma - red.) i jest po prostu urocza. Odłożyła na bok swoją karierę zawodową, żeby wychować ich siódemkę dzieci. Byłaby świetnym wzorem do naśladowania jako pierwsza dama - zachwalał - A żona Newta Gingricha była kochanką przez osiem lat - wytknął.

Romanse i małżeństwa Newta Gingricha

Gingrich nie był uważany za faworyta wyścigu do nominacji republikańskiej, ale ostatnio błysnął celnymi wypowiedziami podczas debat. Komentatorzy podkreślają jednak, że konserwatywnym Amerykanom może przeszkadzać jego burzliwe życie prywatne.

Polityk był żonaty trzy razy. W wieku 19 lat ożenił się ze swoją byłą nauczycielką - starszą o siedem lat Jackie Battley. Kilkanaście lat po ślubie zaczął jednak romansować. Ponoć żonę poprosił o rozwód podczas odwiedzin w szpitalu, gdzie odpoczywała ona po operacji.

W 1981 roku ożenił się ze swoją kochanką Marianne Ginther. I jej jednak nie pozostał wierny - w połowie lat 90-tych nawiązał romans z młodszą o 23 lata Callistą Bisek, pracownicą Izby Reprezentantów. Romans trwał podczas skandalu obyczajowego z udziałem Moniki Lewinsky, kiedy to Gingrich (wówczas spiker Izby Reprezentantów), ostro krytykował prezydenta Billa Clintona.

Związek z Callistą sformalizował dopiero w 2001 roku, wkrótce po uzyskaniu rozwodu z drugą żoną. W jednym z wywiadów przyznał, że wiele razy w życiu "zachował się w nieodpowiedni sposób" i tłumaczył się "głębokim zaangażowaniem w sprawy kraju" i "bardzo ciężką pracą".

Idee Santoruma: koniec z aborcją, antykoncepcją i homoseksualizmem

Rick Santorum z kolei to idol ultrakonserwatywnej Ameryki. Ten były senator z Pensylwanii jest za całkowitym zakazem aborcji i antykoncepcji. W jednym z wywiadów mówił, że istnieje możliwość delegalizacji związków homoseksualnych. Wyraził też sceptycyzm wobec teorii ewolucji i globalnego ocieplenia. Razem z żoną Karen mają szóstkę dzieci. Jeden z ich synów zmarł tuż po narodzinach.

Rywale depczą po piętach Romney'owi

Zarówno Gingrich jak i Santorum ostro krytykowali Mitta Romney'a - lidera wyścigu Republikanów. Romney uchodzi za kandydata, który ma największe szanse w starciu z Barackiem Obamą, ale krytycy zarzucają mu, że jest za mało konserwatywny.

Costa Concordia w wodzie. Zdjęcia z bliska [GALERIA] >>

DOSTĘP PREMIUM