Iran: Negocjujemy z UE w sprawie programu nuklearnego

Iran twierdzi, że negocjuje z Unią Europejską termin i miejsce rozpoczęcia negocjacji w sprawie programu nuklearnego. Przedstawiciele Unii zaprzeczają jednak jakimkolwiek rozmowom z Teheranem.

Wszystko to dzieje się na kilka dni przed poniedziałkowym posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych Unii. Mają oni zdecydować o wstrzymaniu importu irańskiej ropy przez kraje Wspólnoty. Minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi, który gości z wizytą w Turcji oświadczył, że wstępne rozmowy z Unią Europejską prowadzone są z pomocą pośredników.

- Trwają negocjacje w sprawie miejsca i daty. Ja osobiście chciałbym, żeby do rozmów doszło w Stambule. Turecki minister spraw zagranicznych jest w kontakcie z Lady Ashton w tej sprawie - oświadczył Salehi.

Słowa irańskiego ministra wywołały jednak zdziwienie w Europie. Zarówno rzecznik szefowej unijnej dyplomacji jak i przedstawiciele Wielkiej Brytanii zaprzeczyli, aby jakiekolwiek rozmowy w tej sprawie były obecnie prowadzone.

Dotychczasowe negocjacje z Iranem zostały zerwane rok temu. Irański program nuklearny powoduje zaniepokojenie zarówno w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i w Europie. Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej mają w poniedziałek nałożyć embargo na import irańskiej ropy. Może to poważnie zaszkodzić irańskiej gospodarce, już teraz będącej w coraz gorszej sytuacji. Tymczasem Rosja oświadczyła dzisiaj, że ewentualny atak wojskowy na Iran spowodowałby wojnę na całym Bliskim Wschodzie. Izrael, który najmocniej obawia się rozwoju irańskiego progtamu nuklearnego, od kilku tygodni powtarza, że "wszystkie opcje są obecnie brane pod uwagę".

Prawybory prezydenckie Republikanów rozstrzygną się w Karolinie Południowej? >>

DOSTĘP PREMIUM