Jest wreszcie odpowiednia technologia. Będzie pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

50 radioteleskopów stworzy wirtualne ?zwierciadło? wielkości Ziemi, które będzie mogło zrobić po raz pierwszy zdjęcie czarnej dziury. Takie zadanie wykonają naukowcy z całego świata w projekcie Event Horizon.

Na konferencji w Tucson w Arizonie astronomowie i fizycy z całego świata debatują nad projektem uchwycenia na zdjęciu najciekawszego zjawiska w kosmosie - czarnej dziury. - Nikt jeszcze tego wcześniej nie zrobił. Teraz się za to zabierzemy - mówi Dimitrios Psaltis z Uniwersytetu w Arizonie. - Jeszcze parę lat temu nikt nie podjąłby się tego zadania, ale teraz mamy już odpowiednie technologie - dodaje Shepard Doeleman ze słynnego Massachusetts Institute of Technology.

Czarne dziury pochłaniają wszystko: zarówno materię, jak i światło. - Są najbardziej ekstremalnym środowiskiem we wszechświecie - objaśnia Doelman. Jak więc chcą zrobić im zdjęcie? - Pył i gaz przyciągany przez te kosmiczne obiekty wirują wokół czarnej dziury zanim do niej wpadnie. Jednocześnie następuje ich skompresowanie. Zmieniają się w rozgrzaną do miliardów stopni plazmę, która zaczyna świecić. Tę energię można zaobserwować z Ziemi - wyjaśnia Doelman.

 

Animacja przedstawiająca powstanie czarnej dziury. Źródło: Nasa.gov

Teleskop wielkości Ziemi

Astronomowie będą poszukiwać czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Powinna znajdować się tam jedna o masie cztery miliony razy większej od masy Słońca. Jednak ze względu na odległość będzie ją trudno zaobserwować. - Żeby zobaczyć coś tak małego, trzeba naprawdę dużego teleskopu, a największym teleskopem jaki możemy użyć jest.... Ziemia - mówi astronom Dan Marrone.

50 radioteleskopów na całym świecie będzie wspólnie obserwowało niebo. - Razem wytworzą wirtualne "zwierciadło", które będzie wielkości Ziemi. Dzięki niemu będzie można zrobić zdjęcie - twierdzi Doelman.

Przetestują teorię względności

Co nam przyniesie takie zdjęcie oprócz zaspokojenia ciekawości? - Będziemy mogli spojrzeć bardzo blisko horyzontu czarnej dziury, gdzie panuje najsilniejsze pole grawitacyjne we wszechświecie. Jeszcze nikt nie testował ogólnej teorii względność w takich warunkach - tłumaczy Psltis. Nawet, jeśli obserwacje pokryją się z teorią, to i tak uzyskane dane pozwolą ją lepiej zrozumieć.

- To nie jest zwykła konferencja naukowa. Do naszego projektu potrzebujemy współpracy ludzi z całego świata - konkluduje Psaltis.

Więcej o konferencji i projekcie można przeczytać na stronie Uniwersytetu w Arizonie. Strona w języku angielskim >>

Wybuchł największy wulkan w Europie [FOTO] >>

TOK FM PREMIUM