Jest wreszcie odpowiednia technologia. Będzie pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury
Na konferencji w Tucson w Arizonie astronomowie i fizycy z całego świata debatują nad projektem uchwycenia na zdjęciu najciekawszego zjawiska w kosmosie - czarnej dziury. - Nikt jeszcze tego wcześniej nie zrobił. Teraz się za to zabierzemy - mówi Dimitrios Psaltis z Uniwersytetu w Arizonie. - Jeszcze parę lat temu nikt nie podjąłby się tego zadania, ale teraz mamy już odpowiednie technologie - dodaje Shepard Doeleman ze słynnego Massachusetts Institute of Technology.
Czarne dziury pochłaniają wszystko: zarówno materię, jak i światło. - Są najbardziej ekstremalnym środowiskiem we wszechświecie - objaśnia Doelman. Jak więc chcą zrobić im zdjęcie? - Pył i gaz przyciągany przez te kosmiczne obiekty wirują wokół czarnej dziury zanim do niej wpadnie. Jednocześnie następuje ich skompresowanie. Zmieniają się w rozgrzaną do miliardów stopni plazmę, która zaczyna świecić. Tę energię można zaobserwować z Ziemi - wyjaśnia Doelman.
Animacja przedstawiająca powstanie czarnej dziury. Źródło: Nasa.gov
Teleskop wielkości Ziemi
Astronomowie będą poszukiwać czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Powinna znajdować się tam jedna o masie cztery miliony razy większej od masy Słońca. Jednak ze względu na odległość będzie ją trudno zaobserwować. - Żeby zobaczyć coś tak małego, trzeba naprawdę dużego teleskopu, a największym teleskopem jaki możemy użyć jest.... Ziemia - mówi astronom Dan Marrone.
50 radioteleskopów na całym świecie będzie wspólnie obserwowało niebo. - Razem wytworzą wirtualne "zwierciadło", które będzie wielkości Ziemi. Dzięki niemu będzie można zrobić zdjęcie - twierdzi Doelman.
Przetestują teorię względności
Co nam przyniesie takie zdjęcie oprócz zaspokojenia ciekawości? - Będziemy mogli spojrzeć bardzo blisko horyzontu czarnej dziury, gdzie panuje najsilniejsze pole grawitacyjne we wszechświecie. Jeszcze nikt nie testował ogólnej teorii względność w takich warunkach - tłumaczy Psltis. Nawet, jeśli obserwacje pokryją się z teorią, to i tak uzyskane dane pozwolą ją lepiej zrozumieć.
- To nie jest zwykła konferencja naukowa. Do naszego projektu potrzebujemy współpracy ludzi z całego świata - konkluduje Psaltis.
Więcej o konferencji i projekcie można przeczytać na stronie Uniwersytetu w Arizonie. Strona w języku angielskim >>
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Co z kontrofensywą Ukrainy po wysadzeniu zapory? Gen. Bieniek wskazuje opcje i mówi o "wściekłości Putina"
-
Co Andrzej Duda przekazał w orędziu? Było m.in. o Polsce w UE i nowym pomyśle prezydenta
-
Wyniki Lotto 06.06.2023, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- "Prezydent nie skorzystał z prawa łaski", bo nie mógł. Dlatego sąd ponownie rozpatrzy sprawę Kamińskiego i Wąsika
- "Europa zmierza ku nowemu kryzysowi migracyjnemu". Wzrost nielegalnych przepraw o 150 proc.
- Papież Franciszek w szpitalu. W środę przejdzie operację
- Wniosek Morawieckiego rozwiąże kryzys w TK? Trybunał sam oceni przepisy dotyczące swojej działalności
- Znamy pełen lineup Co Jest Grane Festival & Women's Voices Kolektyw!