Murdoch zapłaci ponad 3 mln zł ofiarom "News of the World". Wśród nich m.in. Jude Law

Wydawnictwo News International wypłaci ponad 600 tys. funtów odszkodowania 18 osobom, które nielegalnie podsłuchiwał nieistniejący już tabloid, "News of the World". Wśród ofiar brukowca należącego do Ruperta Murdocha znaleźli się m.in. aktor Jude Law, piłkarz Ashley Cole i przyjaciel księcia Harry'ego, Guy Pelly - podaje brytyjski "Guardian".

Sąd w Londynie odczytał dziś serię porozumień, jakie wydawnictwo News International zawarło z ofiarami nielegalnych podsłuchów, które znanym osobom zakładali dziennikarze nieistniejącego już brukowca, "News of the World". Grupie wydawniczej, której szefuje Rupert Murdoch, udało się dojść do porozumienia z 18 osobami, wśród których znaleźli się m.in. Jude Law i jego była żona Sadie Frost, sportowcy Ashley Cole i Gavin Henson, czy brytyjscy parlamentarzyści Chris Bryant i Denis MacShane.

Dziennikarze "NotW" przez kilka lat zlecali prywatnym detektywom zakładanie podsłuchów na telefonicznych skrzynkach pocztowych znanych osób. O tych praktykach wiedzieli ich redaktorzy w tygodniku, którzy bez skrupułów wykorzystywali nielegalnie pozyskane informacje.

"Żadna sfera mojego życia nie była bezpieczna"

Poszkodowanym przez tabloid przyznane zostały rekompensaty w wysokości w sumie 645 tys. funtów (ponad 3 mln zł). Najwięcej otrzyma znany brytyjski aktor Jude Law - 130 tys. funtów. Jego telefoniczna skrzynka pocztowa była na stałym podsłuchu przez ponad trzy lata. "W tym czasie żadna sfera mojego życia nie była bezpieczna, w tym sprawy związane z moimi dziećmi i osobami, które dla mnie pracują" - napisał aktor w oświadczeniu, które zostało odczytane w sądzie.

"I nie chodzi tu tylko o moje wiadomości głosowe. News Group płacił ludziom, aby wystawali przed moim domem nieraz po kilka dni z rzędu, śledzili mnie i moich bliskich zarówno w kraju, jak i zagranicą" - można było przeczytać dalej w oświadczeniu.

News International nie komentuje dzisiejszych ustaleń. To pewnie jednak nie koniec. W sądzie toczy się jeszcze kilka spraw przeciwko wydawnictwu i można spodziewać się więcej kosztownych dla Ruperta Murdocha porozumień.

Prawybory prezydenckie Republikanów rozstrzygną się w Karolinie Południowej? >>

TOK FM PREMIUM