Wybory w USA: Gingrich wygrał swoje pierwsze prawybory. "Dziękuję, Karolino Południowa!"

Wbrew pierwotnym oczekiwaniom sobotnie głosowanie w prawyborach w Karolinie Południowej wygrał Newt Gingrich. Jak podaje agencja Reutera, po zliczeniu połowy głosów były przewodniczący Izby Reprezentantów otrzymał 40 proc. głosów. Początkowym faworytem był Mitt Romney, który znalazł się na drugim miejscu z 27-procentowym poparciem. - Ten wyścig staje się coraz ciekawszy - skwitował ponuro były gubernator Massachusetts.

Newt Gingrich wygrał w sobotę republikańskie prawybory w Karolinie Południowej - po zliczeniu połowy głosów wynika, że otrzymał on 40 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się niedawny faworyt Republikanów, Mitt Romney, którego poparło 13 proc. mniej głosujących. Trzecie i czwarte miejsca zajęli z kolei Rick Santorum i Ron Paul, którzy otrzymali kolejno po 18 i 13 proc. głosów.

Lokale wyborcze w Stanie Palmy zamknięto o godz. 19 czasu lokalnego (o godz. 1 w nocy w niedzielę czasu polskiego). Pierwsze rezultaty oficjalne mają być znane ok. godz. 21 czasu lokalnego (3 nad ranem czasu polskiego).

"Wyścig staje się coraz ciekawszy"

"Dziękuję, Karolino Południowa" - napisał po zamknięciu lokali wyborczych na Twitterze Gingrich. "Teraz mam nadzieję, że pomożecie mi zadać cios nokautujący na Florydzie".

Romney tymczasem - również na Twitterze - pogratulował konkurentowi "ciężko wywalczonego" zwycięstwa. - Ten wyścig staje się coraz bardziej interesujący - powiedział polityk. - Za nami już trzy głosowania. To naprawdę ciężka walka, bo tak dużo od niej zależy - dodał.

Jeśli zwycięstwo Gingricha potwierdzi się, będzie to oznaczać, że pierwszy raz w historii dotychczasowe republikańskie prawybory w trzech stanach wygrali trzej różni kandydaci. Santorum wygrał w Iowa, Romney zwyciężył w New Hampshire, a Newt Gingrich w Karolinie Południowej. Tymczasem od 1980 roku ten kandydat, który zwyciężał w tym trzecim stanie otrzymywał potem prezydencką nominację GOP.

Wygrał mimo czarnego PR-u byłej żony

Byłemu przewodniczącemu Izby Reprezentantów w amerykańskim Kongresie nie zaszkodziły doniesienia o jego byłych żonach i kochankach, którymi przed głosowaniem w Południowej Karolinie żyły media. Gingrich nadrobił uszczerbek na wizerunku w debatach na żywo, w czasie których rozniósł konkurencję, a raz nawet i dziennikarza CNN , który jedną z tych debat prowadził.

Rozpoczęta właśnie seria prawyborów ma wyłonić kandydata Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich, który zmierzy się z obecnym demokratycznym prezydentem Barackiem Obamą. Następne głosowanie odbędzie się 31 stycznia na Florydzie.

Nie tylko Palikot. Oni przyznali się do palenia skrętów >>

DOSTĘP PREMIUM