Obama przygotowuje najważniejsze w kadencji orędzie

Barack Obama przygotowuje się do jednego z najważniejszych wystąpień swojej pierwszej kadencji. Najbliższej nocy czasu polskiego wygłosi doroczne orędzie o stanie państwa, w którym będzie przekonywał Amerykanów, że zasługuje na kolejne 4 lata w Białym Domu.

Po zwycięstwie wyborczym w 2008 roku Barack Obama wkraczał do Białego Domu z ponad 70 proc. poparciem a Amerykanie pokładali w nim wielkie nadzieje. Dziś, gdy jego notowania wynoszą mniej niż 50 procent, musi przekonywać rodaków, że choć powoli i z dużym opóźnieniem ale USA wychodzą z kryzysu.

Większość swojego przemówienia Obama poświęci sytuacji gospodarczej kraju, która będzie głównym tematem tegorocznej kampanii wyborczej. Będzie to też pierwsza okazja by przy tak dużym audytorium przedstawił swoją wizję na kolejne 4 lata.

Transmitują wszystkie stacje TV

Pierwsze orędzie o stanie państwa wygłosił Jerzy Waszyngton w 1790 roku. Jego następca Thomas Jefferson przerwał tę tradycję i wysyłał tekst przemówienia do Kongresu. Osobiste wygłaszanie orędzia wznowił Woodrow Wilson w 1913 roku.

Orędzie o stanie państwa prezydent USA wygłasza przed połączonymi izbami Kongresu. Ma ono wyjątkowo uroczysty charakter. Orędzie transmitują wszystkie główne amerykańskie stacje telewizyjne.

Masz pytania o ACTA?! Zapytaj ekspertów [AKCJA ALERT24]>>

DOSTĘP PREMIUM