Ukraina: rząd obiecał, że zbuduje schroniska dla psów. Aktywiści zdziwieni swoją skutecznością [ZDJĘCIA PROTESTU]

Ukraińskie władze obiecały rozwiązać ostatecznie sprawę bezkarnego zabijania bezdomnych psów. Na razie tylko w miastach, gdzie odbędzie się Euro 2012. W Kijowie zorganizowano kolejną demonstrację przeciwko takim praktykom. Organizatorów zaskoczyła szybka reakcja władz: obiecano budowę schronisk dla psów.

Cenę za wizerunek jednego z gospodarzy mistrzostw Euro 2012 muszą zapłacić zwierzęta. Czytaj rozmowę>>

Protest odbył się przed budynkiem Rady Ministrów. Obrońcy praw zwierząt przynieśli plakaty ze zdjęciami zabitych bądź otrutych zwierząt. Z głośników rozlegały się głosy psów w agonii. Działacze zwracają uwagę, że są one zabijane za zgodą lokalnych władz. Z kolei milicja nie reaguje na istnienie stron internetowych, tak zwanych, dog hunterów, którzy chwalą się liczbą zabitych psów.

Najprostszym rozwiązaniem problemu, które polecają sami działacze, jest sterylizacja. Według nich, aby nie wzrastała liczba bezdomnych psów, wystarczy wysterilizować ponad połowę z nich.

Porozmawiać z protestującymi przyszedł minister ekologii Mykoła Złoczewski, który zapowiedział, że rząd przeznaczy na budowę schronisk dla psów 30 milionów hrywien, czyli ponad 12 milionów złotych. Za te pieniądze zostanie zbudowanych 6-7 schronisk, gdzie zwierzęta będą sterylizowane.

Powstaną one przede wszystkim w miastach, gdzie odbędzie się Euro 2012, czyli w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku.

Wiktoria Switłowa, która zorganizowała manifestację za pomocą jednego z portali społecznościowych, powiedziała, że jest zaskoczona szybką reakcją władz. - Udawali, że problemu nie ma, ale teraz są zmuszeni zwrócić na niego uwagę - dodała.

Duszenie, polewanie wapnem, palenie: masowe mordowanie psów na Ukrainie przed Euro 2012

DOSTĘP PREMIUM